Anadolu selçukluları devrinde Aksaray şehri
The town of Aksaray during the Anatolian Seljukis
  1. Tez No: 209314
  2. Yazar: NEVZAT TOPAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışma; giriş, beş bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Aksaray'ın cografî yeri, isminin menşei, şehrin kuruluşu ve kısa tarihçesi verilmiştir. Birinci bölümde, şehrin genel görünümü ve yol sisteminden bahsedilerek fizikî unsular değerlendirilmiştir. Bugün mevcut olmayan, Aksaray Kalesinin sınırları tespit edilmeye çalışılmıştır. Sur içi ve sur dışı fizikî unsurlar oluşturulmaya çalışılarak fizikî yapı anlatılmıştır. İkinci bölümde, şehrin, bir Türk-İslam şehri olmasını temin eden vakıf müessesesi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde vakıf eserlerine tek tek yer verilerek tanıtılmıştır. Öğretim kurumları ve ilmî faaliyetler de bu bölümde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde şehrin demografik durumu ele alınmıştır. Bu bölümde, şehirde, Selçuklular zamanında, gayrımüslim unsura rastlanmadığı; nüfusunun 6 bin civarında olduğu tespit edilmiştir. Dördüncü bölümde, Selçuklu taşra idaresinde, Aksaray vilayetinin durumu değerlendirilmiş; idarî birimin adı, vilayetin sınırları ve alt idarî birimleri tespit edilmiştir. Vilayetin önce melikler ve sonra subaşılar tarafında idare edildiği, yönetimin ise şehir divanı üyeleri ve ulemanın etkili olduğu tespit edilmiştir. Beşinci bölümde, şehrideki ekonomik faaliyetler anlatılmış, esnaf grupları ve çarşılar, para, fiyat hareketleri ve vergiler vergiler hakkında bilgi verilmiştir. Sonuçta tezin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study consists of an introduction, five sections and a conclusion. In the introduction section, the geographic position of Aksaray, the origin of its name, and the establishment and a brief history of the city are mentioned. In the first section, the physical elements of the city are evaluated by mentioning the general view and the road system of the city. The boarders of the Aksaray castle, which doesn?t exist now, are tried to determined. The physical structure is explained by determining both exterior and interior physical elements of the city. In the second section, the focus is on the establishment named`wakf? which made the city a Turk-Islam city. In this section, each wakf work is introduced one by one. Educational institutions and scientific activities are also mentioned in this section. In the third section, the demographic state of the city is concerned. In this section,it is exposed that the city, which is sort of reestablished by the Seljuks, is established in accordance with a Turk-Islam city model.It is found out that the population was around 6 (six) thousand and none of them was non-muslim. In the fourth section, the position of Aksaray under Seljukian province administration is examined, and the name of the administrative unit, the boarders of the city and the sub administrative units are determined.