Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda piyanoda eşlik öğretimi
Teaching of piano accompaniment at the institutions training music teachers
  1. Tez No: 209313
  2. Yazar: MUSTAFA DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. S. ERCAN BAĞÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Eslikli sarkı söyleme gelenegi, egitim müzigimizde istendik/beklendik yönde kullanılmamaktadır. Müzik ögretmeni yetistiren kurumlarda piyano egitiminde sanatsal islevi oldukça fazla olan eserler seslendirilmeye çalısılırken, mesleki müzik egitimi alanında ögretilmesi gerekli piyano eslikli okul sarkılarının seslendirilmesi göz ardı edilmektedir. Verilen eslikleme dersleri piyano egitimiyle ve müziksel isitme okuma dersleriyle iç içe, birbiriyle iliskili ve esgüdümsel olarak yürütülmemektedir. Egitim müzigi alanında, müzik ders kitaplarında Piyano Eslikli Egitim Müzigi sarkıları hiç bulunmamakla birlikte, yardımcı ders kitaplarında da çogunlukla eslikleri olmayan sarkılar bulunmaktadır. Yayınlanan eslikli okul sarkıları, marslar, dagarcık kitapları gerek müzik ögretmenligi programı ana bilim dalı ögrencilerinin, gerekse müzik ögretmenlerinin dikkatini çekmemektedir. Bu ilgisizligin temel nedenlerini eslikli sarkıları çalamayacaklarını düsünmelerine ve bu amaca uygun egitim almadıklarına baglamak gerekmektedir. Yapılan çalısma bu konuları kapsayarak esligin tarihini, müzik ögretmeninin kullanacagı basit armoni kurallarını, eslik modellerini ve örnek eslikleme modellerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The tradition of singing with accompaniment has not been used in a desirable/anticipated way. While musical works with highly artistic position have been sang and tried to be sang in piano classes at the institutions where music teachers have been educated accompaniment or singing of school songs with accompaniment has been ignored in the professional musical scope, in educational music which is used in music education, and in the techniques and methods used. Accompaniment classes have not been carried out integrated with musical hearing and reading classes. No songs with accompaniment are covered in music course books, and supplementary music books usually cover songs without accompaniment. Existing school songs and marches and collection books have attracted the attention of neither the students of teaching music programs nor the music teachers. The main reason for that disinterestedness should be related with the education they have been given which is not adequate for the objectives. In addition, they think that they are not able to play the songs with accompaniment. Beside the discussion of these issues, this study contains; the history of accompaniment, basic rules of harmony available for the music teachers? use , the usage of accompaniment models with the harmonized songs, and sample accompaniment models.