Niğde ili çiftlik ilçesi'nin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı
Socio-economical and cultural aspects of the çiftlik town of Niğde
  1. Tez No: 209315
  2. Yazar: BABAOĞLAN AKGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalısmamızda Nigde li Çiftlik lçesi'nin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı ele alınmıstır. Çalısmada ilçenin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına deginmeden önce bir giris yapılmıstır. Giriste arastırma ile ilgili metedolijik bilgiler verilmistir. Daha sonra ilçenin tarihçesi ve cografi yapısı açıklanmıs ve esas konuya giris özelliginde olmustur. Çalısmamız iki bölümden olusmustur. Birinci bölümde ilçenin sosyal ve ekonomik yapısı açıklanmıstır. Ayrıca bölüm içerisinde ilçenin idari yapısı ile egitim ve saglık durumuna da deginilmistir. kinci bölümde ise ilçenin kültürel yapısı açıklanmaya çalısılmıstır. Bu konuda çesitli kaynaklardan yararlanma, gözlem görüsme yöntemlerine basvurularak arastırma yapılmıstır. Bu baglamda ilçede insan yasamında dogumdan ölüme kadar görülen adetler, yöresel agız, yöresel yemekler, yöredeki halk edebiyatı ürünleri, halk yasamındaki çesitli inançlar ile ilçenin tarihi ve kültürel alanları açıklanmaya çalısılmıstır. Sonuç bölümde ise eserin genel bir degerlendirmesi yapılmıs arastırma esnasında dikkat çeken olumsuzluklar tespit edilerek çözüm önerileri teklif edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this stady socio-economical and cultural aspects of the Çiftlik town of Nigde have been discusst. In the study, an introduction was made before touching the socio-economical and cultural aspects of the town. In the Intnoduction part methodological information related to the research was given. After that the town?s history and geographical position were explained and thus an introduction was made to the subject in question. This research consists of two chapters ın the first . Chapter the social administrative and economical aspects of the town and its educational and health status were discussed. In the second chapter the town?s cultural aspect was discussed. Information on the cultural aspect of the town was gained through opservations, several sources and explanations of the dwellers of the town. In this chapter, in the cultural context, the town?s customs and traditions, cuisine culture, local language, local folk literature works, beliefs. And the to wn?s historical and cultural features were mentioned. In the reselution part a conclusion was made to the research and negations that had dravn attention during the explanation upon the town. Were given with possible solutions to them.