Karamanoğulları döneminde Aksaray mimarisi
- Tez No: 962081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDOLVAHİD SOOFİZADEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Karamanoğulları Döneminde Aksaray Mimarisi" adlı bu çalışmamızda Aksaray şehrinin tarihi süreci, Karamanoğulları'nın siyasi tarihi ve bu bölgede bıraktıkları mimari eserler ele alınmıştır. Çalışmamızın Giriş bölümünde Aksaray'ın coğrafi olarak bulunduğu konumu ve tarihi süreç içerisindeki yolculuğu ele alınmıştır. Bölgenin Neolitik Çağdan (M.Ö. 8000-5500) itibaren günümüze kadar kesintisiz iskân sahası olduğu bilinmekle birlikte, Aksaray şehrinin ilk olarak kimler tarafından ve hangi tarihte kurulduğu kesin olarak bilinememektedir. Anadolu coğrafyasında Antik devirlerden başlayarak Hititler, Frigler, Asurlar, Medler, Lidyalılar, Persler, Roma, Bizans, Osmanlı, Selçuklu ve Karamanoğulları medeniyetlerinin hüküm sürdüğü bilinmektedir. Anadolu'da mimari, Hititlerin bıraktığı izlerle başlamaktadır. Hititler'den Karamanoğulları'na kadar Aksaray'ın şehir yapısı, mimaride kullanılan malzeme ve teknikler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Şehrin Türklerin idaresine girmesiyle birlikte örnek bir Türk-Müslüman şehri olduğu kaynaklar tarafından tespit edilmiştir. Selçuklular devrinde olduğu gibi Karamanoğulları döneminde de şehrin tamamen Türk-Müslüman bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Şehirdeki Müslüman olmayan unsurların XVII. Yüzyıl'dan sonra ortaya çıktığı görülmektedir. Çalışmamızın Birinci bölümünde Karamanoğulları Beyliği'nin kökeninden başlayarak beyliğin kuruluşuna kadar bahsedilmiştir. Karamanoğulları'nın Osmanlı, Moğol, Timur İmparatorluğu ve diğer Anadolu Beylikleriyle olan münasebetleri anlatılmıştır. Aksaray ve çevresinde cereyan eden siyasi olaylar üzerinde durularak şehri ele geçirmeye çalışan diğer devletlerle Karamanoğulları'nın mücadeleleri de anlatılmıştır. Karamanoğulları 1493 yılında, Osmanlı Devleti'nin himayesindeki Kasım Bey'in ölümüyle tarih sahnesinden silinmiştir. İkinci bölümde ise, Karamanoğulları'nın Aksaray'da inşa ettiği camiler, mescitler, medreseler, hanlar, kervansaraylar, türbeler ile mezar yapıları, hangâhlar, zaviyeler ve mevlevihaneler hakkında detaylı bilgi verilerek günümüze kadar gelebilen eserlerin eski ve yeni fotoğrafları verilmiştir. Bu yapıların birçoğu Karamanoğulları'ndan önce bölgede egemen olan diğer medeniyetler tarafından inşa edilmiş olup, bunlar Karamanoğulları tarafından da eklemeler veya onarımlarla kullanılmaya devam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Aksaray Architecture in the Karamanid Period”, the historical process of the city of Aksaray, the political history of the Karamanids and the architectural works they left in this region are discussed. In the introduction part of our study, the geographical location of Aksaray and its journey throughout history are discussed. Although it is known that the region has been an uninterrupted settlement area from the Neolithic Age (8000-5500 BC) to the present day, it is not known for sure who first founded the city of Aksaray and when. It is known that the Hittites, Phrygians, Assyrians, Medes, Lydians, Persians, Romans, Byzantines, Ottomans, Seljuks and Karamanids civilizations ruled the Anatolian geography starting from ancient times. Architecture in Anatolia begins with the traces left by the Hittites. General information is given about the urban structure of Aksaray, the materials and techniques used in architecture from the Hittites to the Karamanids. It has been determined by the sources that the city became an exemplary Turkish-Muslim city when it came under Turkish rule. It is known that the city had a completely Turkish-Muslim structure during the Karamanids period, as it did during the Seljuk period. The non-Muslim elements in the city began in the 17th century. It is seen to have emerged after a century. In the first part of the study, the origins of the Karamanid Principality were discussed until the establishment of the principality. The relations of the Karamanids with the Ottoman, Mongol, Timurid Empire and other Anatolian Principalities were explained. The political events that took place in Aksaray and its surroundings were emphasized and the struggles of the Karamanids with other states that tried to seize the city were also explained. The Karamanids were erased from the stage of history in 1493 with the death of Kasım Bey, who was under the protection of the Ottoman Empire. In the second section, detailed information is given about the mosques, masjids, madrasahs, inns, caravanserais, mausoleums and tombs, hangars, dervish lodges and Mevlevi lodges built by the Karamanids in Aksaray, and old and new photographs of the structures that have survived to the present day are given. Many of these structures were built by other civilizations that dominated the region before the Karamanids, and they continued to be used by the Karamanids with additions or repairs.