İlk okuma-yazma öğretiminde ses temelli cümle yöntemine ilişkin alternatif ses sıralamasının etkililiğinin incelenmesi
Examination of alternative phonics order effectiveness in literacy teaching about phonics based sentence method
- Tez No: 314778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İlk okuma-yazma kişinin akademik geleceği ve ilerideki hayatı için kritik bir öneme sahiptir. Bireyin gelecekteki başarıları ve başarısızlıkları okuma becerisi ve yazma becerisi ile yakından ilişkilidir. İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzunun (1-5. Sınıflar) İlk Okuma-Yazma Öğretimi başlıklı bölümünde, gruplardaki bazı seslerin/harflerin yerleri değiştirilerek farklı gruplamalar da yapılabileceği belirtilmiştir. Bu deneysel çalışmada, İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı ve Kılavuzunun (1-5. Sınıflar) İlk Okuma-Yazma Öğretimi başlıklı bölümünde verilen ses sıralamasında değişiklikler yapılarak, alternatif ses sıralamasının etkililiğinin denenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan deneme modeli kullanılmıştır. Gerçek deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Niğde ili Çiftlik İlçesi Bozköy Kasabası Bozköy İlköğretim Okulunda öğrenim gören 2 şubeden oluşan birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma neticesinde şu sonuçlara ulaşılmıştır: Deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin okumaya geçiş zamanı, sesli okuma hızı, okuma becerisi, okuduğunu anlama açısından manidar farklılık göstermemektedir. Fakat dikte becerisi açısından deney grubu lehine manidar faklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Literacy has a vital importance for person?s academic future and his/her future life. An individual's successes and failures have a close connection with his/her reading and writing skills. In the section titled with Elementary Turkish Course Introduction Curriculum Literacy Teaching (1-5. Classes) it is indicated that the phonics in groups places can be changed and different grouping can be done. In this experimental study it is aimed to try the alternative phonics order effectiveness in the given phonics order in the titled with Elementary Turkish Course Introduction Curriculum Literacy Teaching (1-5. Classes). The experimental model is used to study the methods of quantitative research. The study group of this research covers the two classes of first grade students studying at Bozköy Primary School in a town called Bozköy in a little city named Çiftlik in the city of Niğde in the 2011-2012 academic year. According to the research there is not a remarkable difference that has been observed in the reading stage time, the speed of loudly reading, the ability of reading and understanding what they read between the experimental group and control group students. But there is a leading difference on behalf of experimental group in terms of dictation ability.