Niğde ili çiftlik ilçesi'ndeki yetişkinlerin nomofobi, yalnızlık ve depresif belirti düzeyleri
Nomophobia, loneliness and depressive symptom levels of ADULTS in Nigde city, çiftlik district
- Tez No: 765963
 - Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN BALCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BAYRAKTAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Niğde ili Çiftlik ilçe merkezi ve bağlı köylerinde kesitsel tipte yapılan ve araştırma bölgesinde nomofobi, yalnızlık ve depresif belirti düzeylerinin tespiti amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma, 20 yaş ve üstü, akıllı cep telefonu kullanan, bölgedeki dokuz aile hekimliği birimine kesin kayıtlı 15825 yetişkinden CDC epiinfo 1.4.3 uygulaması ile hesaplanmış 376 kişilik örneklemde yapıldı. Bu katılımcılar aile hekimliği birimlerinin listesinden rastgele sistematik örnekleme ile tespit edilip aile sağlığı merkezine davet edildi. Kişilerle yüz yüze görüşme yolu ile anketler yapıldı. Gelemeyenlere ev ziyaretleri yapıldı veya kişinin anketlere katılımı kayıtlı olduğu kasabanın aile sağlığı merkezinde buluşularak sağlandı. Örneklem grubundan 109 kişide akıllı cep telefonu bulunmadığından ve 18 kişiye adreslerinde ulaşılamadığından (evlilik, göç, iş, vb nedenlerle bölgeden ayrılmış) örneklem sayısına ulaşılana dek yedek katılımcılar çalışmaya dâhil edildi.“Nomofobi”skor tespiti için Türkçe Nomofobi Ölçeği,“Depresyon”skor tespiti için Depresyon-Anksiyete-Stres Skalası (DASS-42) ve“Yalnızlık”skor tepiti için Los Angeles California Üniversitesi Yalnızlık Skalası (University of California Los Angeles Loneliness Scale; UCLA-LS) kullanıldı. Uygulanan anket ve ölçekler için gereken etik ve idari izinler ve kişilerin aydınlatılmış onamları alındı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu görsel yöntemlerle ve Kolmogorov-Smirnov ile Shapiro-Wilk testleriyle analitik olarak incelendi. Kategorik verilerin değerlendirilmelerinde Ki Kare testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için bağımsız iki örneklem t testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Varyans homojenliği Levene testi ile değerlendirildi. Post-hoc testi olarak Tukey kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research, which was carried out in the cross-sectional type in the Çiftlik district center and affiliated villages of Niğde province in order to determine the levels of nomophobia, loneliness and depressive symptoms in the research region, was carried out in a sample of 376 people calculated by CDC epiinfo 1.4.3 application from 15825 adults aged 20 and over, using smart mobile phones, and registered in nine family medicine units in the region. These participants were determined by random systematic sampling from the list of family medicine units and invited to the family health center. Questionnaires were conducted through face-to-face interviews with individuals. Home visits were made to those who could not come, or the person's participation in the surveys was ensured by meeting at the family health center of the town where he was registered. Since 109 people in the sample group did not have a smart phone and 18 people could not be reached at their addresses (left from the region due to marriage, immigration, work, etc.), reserve participants were included in the study until the sample number was reached. Turkish Nomophobia Scale for“Nomophobia”score, Depression-Anxiety-Stress Scale (DASS-42) for“Depression”score, and Los Angeles California University Loneliness Scale for“Loneliness”score (University of California Los Angeles Loneliness Scale; UCLA-LS) was used. Ethical and administrative permissions and informed consent of the individuals were obtained for the applied questionnaires and scales. The conformity of the variables to the normal distribution was analyzed analytically with visual methods and Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Chi-square test was used in the evaluation of categorical data. Independent two-sample t-test was used for quantitative variables in comparisons between groups, and one-way analysis of variance was used in comparing more than two groups. The homogeneity of variance was evaluated with Levene's test. Tukey was used as a post-hoc test.