Faail ve mağdur gözüyle kapkaç davranışı
Behavior of kapkaç according to law perpatrator and unjustly treated
- Tez No: 209333
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER FARUK TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısmada ?fail ve magdur gözüyle Kapkaç suçunun nedenleri belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırmada çalısma grubu 17 fail ve 6 magdur olmak üzere 23 kisiden olusmustur. Arastırma yöntemi olarak, yarı yapılandırılmıs görüsme yöntemi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda asagıdaki bulgular elde edilmistir; 1. Kapkaç davranısında bulunan kisilerin ailelerin ve kendilerinin ekonomik düzeyleri çok düsüktür. 2. Kapkaç davranısında bulunan kisilerin yasadıkları çevre sartları yetersizdir. Ayrıca bu çevre insanları kisileri bu suça yöneltmektedir. 3. Kapkaç davranısında bulunan kisilerin ebeveynlerinin egitim düzeyleri düsüktür ve sürekli bir geliri olan is\meslege sahip degildirler. Aileler yasadıkları çevreye baska bölgelerden göç etmisler ve kent yasamına uyum saglayamamısladır. 4. Kapkaç davranısında bulunan kisilerin egitim düzeyleri düsüktür. Tamamı madde bagımlısıdır. Aynı davranısa sahip kisilerle birliktelikleri vardır. 5. Kapkaç davranısında bulunan kisilerin hiç biri isteyerek ve planlayarak Kapkaç olayına baslamamıslar, ancak basladıktan sonrada sürdürmeyi alıskanlık haline getirmislerdir. 6. Kapkaç davranısında bulunan kisilerin pek çogu uygun sartlar sunulursa Kapkaççılıgı bırakmak, bir kısmı ise devam etmek istediklerini belirtmislerdir. söylemislerdir. Kapkaç olayına maruz kalanlar ise emniyet tedbirleri ile çözüm olabilecegini düsünmektedirler. Anahtara Kelimeler: Kapkaç, Suç, Davranıs, Sokak Çocukları.
Özet (Çeviri)
The purpose of this is to determine what factors are effected Kapkaç behavior according to law perpetrator and unjustly treated. 17 law perpetrator and 6 unjustly treated, total 23 has been involved research as work group. Half-directive interview method has been used as research method. Findings are given below; 1. Economical level of law perpetrator and their families is low. 2. Socio-cultural environment of law perpetrator is pure and the people who live in this environment negative model for young. 3. Educational level of law perpetrator parents is low. Also they do not have permanent occupation. Because parents migrate from country side to big cities they do not transform to city life. 4. Educational level of law perpetrator is low. All of them are used narcotic. Each one has been in gang. 5. Any of law perpetrator has not began Kapkaç as willingly, but after beginning Kapkaç they become familiar this case. 6. Most of law perpetrator wants to give up Kapkaç if they have suitable conditions. Some of them wants to continue to Kapkaç. According to unjustly treated people, solution for Kapkaç is security prevents. Key Words Kapkaç, Crime, Behavior, Street Children.