Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinin sigara kullanım durumları ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
The state of cigarettes smoking of the learners studying of physical education and sports high school and factors affecting the frequency
  1. Tez No: 209334
  2. Yazar: ALPARSLAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ahi Evran Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan öğrencilerin sigara içme durumları ve bunu etkileyen faktörlerin araştırılarak, elde edilen veriler üzerinden sigara ile mücadeleye katkı sağlamaktır. Bu araştırma, yaşları 17 ile 27 arasında değişen, 63 erkek, 62 bayan 125 Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Çalışmada katılımcılara Çolakoğlu (2005) tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Sigara kullanımı ve değişkenler arasındaki ilişki incelenmiş ve değişkenlerin sigara kullanımına etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın değişkenleri olan yaş, cinsiyet, spor yılı, anne-baba sağlık özlük durumları, anne-baba mesleği ve öğrenim durumları, kardeş sayısı, sınıf, spor branşı, ailenin ekonomik durumu, katılımcıların gelir getiren bir işte çalışıp çalışmama durumu ile sigara içme durumları arasında ilişki araştırılmıştır. Yüzde ve frekans dağılımlarına bakıldığında sigara içen bayan katılımcıların erkelere oranla daha fazla olduğu görülmektedir. Büyükşehir ve şehirlerde yetişmiş katılımcılar, kırsal kesimde yetişenlere oranla daha fazla sayıda olduğu görülmektedir. Ailesinin ekonomik durumu zayıf ve çok iyi olan katılımcıların sigara kullanımında azalma, orta düzeyde ise artma olduğu görülmektedir. Araştırma evreninde sigara kullanımı Türkiye ve Dünya ortalamasının altındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to struggle with cigarette smoking based on the data gathered by investigating the state of cigarette smoking of the learners studying at Physical Education and Sports High School, Ahi Evran University and the factors that affect these conditions. This study was carried out with 125 Physical Education and Sports High School learners whose ages range from 17 to 27, 63 of whom are male and 62 of whom are female. The questionnaire developed by Çolakoğlu (2005) was administered to the participants. The relation between variables and cigarette smoking was examined, and it was investigated whether variables had effect upon cigarette smoking. The relation between cigarette smoking and the variables such as age, gender, experience of sports, parents? alive and step state, mother and fathers? profession and educational background, number of brothers or sisters, class, branch of sports, parents? socioeconomic status, whether they earn money or not was investigated. When the frequency and percentage distribution were examined, it was revealed that female participants who smoke outscore more than male smokers and the participants grown up in cities smoke more than those in the country. Whereas there has been a decrease in the smoking percentage of the participants whose socioeconomic status is low and very good, an increase can be discerned in those with middle status. Cigarette smoking is lower than Turkey and world average in the universe.