Türkiye'de turizm sektörünün 1987 yılından sonraki ekonomik görünümü ve sektörün sorunları
- Tez No: 20934
- Danışmanlar: PROF.DR. N. OSMAN ZILLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Ekonomik kalkınmanın sağlanması için döviz girişi gereklidir. Ülkeler ekonomilerini düzeltmek ve geliştirmek için, döviz giriş ve çıkışlarına önem verirler. Her ne kadar ihtiyaç duyulan dövizin ülke ekonomisine kazandırılması için ihracata gereksinim varsa da, ödemeler dengesinde yer alan turizm gelirleri kalemi de aynı görevi üstlenmektedir. Turizm, lokomatif sektör olarak ekonomimizde önemli bir yer tutmaktadır. Sektörün bazı olumsuzluklarla karşılaşması onun sektörler arasındaki olumlu imajını silmemiştir. Bilakis, Türkiye'de sektörün karşılaştığı olumsuz olaylar sonucu, turizmin geliştirilmesine daha çok önem verilmiştir. Eğer, olumsuz durumlar tekrar yaşanacak olursa, nasıl davranılmalı ve ne gibi önlemler alınmalıdır sorusuna cevap aranmalıdır. Özellikle ülkemizde, turizm sektörünün diğer sektörlerle olan ilişkisi oldukça kuvvetlidir. Hizmetler sektörünün bir alt sektörü olması nedeniyle, tarım ve sanayi sektörüne oranla turizm sektörü hizmetler sektörüyle daha yakın ilişki içindedir. Fakat, gerek duyduğu girdiyi sağlaması bakımından tarım ve sanayi sektörünün desteğine de muhtaçtır.Turizm sektörünün gerek kendi içinden kaynaklanan gerekse dış etkilerden kaynaklanan bir takım sorunlarla karşı karşıya bulunması, sektörde planlı bir politika yapılma ihtiyacını doğurmuştur. VI. Beş Yıllık Kalkınma Programında turizm sektörünü istenen hedeflere ulaştırmayı amaçlayan ilke ve politikalar benimsenmiştir. Bu ilke ve politikalar vasıtasıyla hedeflere ulaşmak kolaylaşmıştır. Hedeflere varmak için yapılan çalışmalar sonucu sektörün sorunları hafiflemiştir. Çevre kirliliği, organizasyon yetersizliği, pazarlama sorunu, atıl kapasite sorunu ve daha bir çok sektörü olumsuz olarak etkileyen sorunlar, Kalkınma Programında belirtilen hedeflere ulaştırıcı çalışmalar yapıldıkça ortadan kalkacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Foreign exchange is necessary to provide the economical development. Countries have got the same thought that the coming and exisiting foreign exchange is very important to recovery and develope their economy. Although export is necessary to get the foreign money which is needed for the economy of the countries Tourism Income which takes place in the payment equilance is in charge with the same job. Tourism takes a very important place in our economy. Having some which becomes a conductive sector negatives of this sector does not get it lost anything between the sectors. On the contrary, the result of having some negative events in Turkey. It is given much more importance to develope the tourism. If this and this kind of negative things appeares again it must be looked for an answer how to be behaved and what preventations must be taken. Especially, in our country the relationship between the tourism sector and the others is quite stranger. Tourism sector is much closer with the service sectors than agriculture and industry sectors. Because, it gives service and tries to make the people happy the same as the service sectors. But, inspite of this it needs the agriculture and industry sectors support.Tourism sector has got some problems which is coused of inside and out of this sector because of this reason they decided to make a planned policy to pretend these problems. The sector's problems are not much more than the other years the work to get the target. Enviroment pollution, insufficient of organisation, marketing problem, inactive capacity problem and a lot of problems that effect this sector will be disappeared while the working about the targets in development policy is done.