Animasyon'un eğitim amaçlı kullanımı
- Tez No: 20933
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET İnsanoğlu yüzyıllar önce mağara duvarlarına çizdiği durağan resimlerle tatmin olmamış, doğal süreci içinde gözlemlediği hareketleri çizdiği şekillere aktarmak istemiştir. Gelişen zaman sürecinde aynı kaygıyı Yunanlı, Mısırlı sanatçılarda yaşadılar ve teknolojik gelişimlerin oluşumuna kadar, heykellerinde, resimlerinde, kabartmalarında dinamizm, ifade ve hareket duygusunu vermeye çalıştılar. Durağan resimleri, bir ışık kaynağı yardımı ile duvara yansıtma ve bu gelişmenin ardından görüntüleri bir hareket dizinini oluşturacak bir biçimde yansıtma olayları sinemanın ilk adımları oldu. 19. yy. sonlarında filmin bulunuşu ve sinemanın gelişimi ile animasyon temel yapılanmasını oluşturmaya başladı ve kitle iletişim aracı olarak kabul edildi. Toplumlararası etkileşim, kültürel, teknolojik gelişim kitle iletişim araçlarının önemini arttırdı, özellikle de televizyon en yaygın iletişim aracı olarak görsel-işitsel iletileri (mesajları) aktaran bir işlev yüklendi. Bu süreçte nüfus artışı eğitim alanında yeni yapılanmaları getirdi ve televizyon bu alanda etkin bir rol üstlendi. Eğitim iletişimde, istenilen yöndeki mesajların alıcı kişiliğe ulaşmasında televizyon programlarının yapımı önem kazandı. Animasyon bu programların içinde görsel düzenlemelerle destekleyici bir unsur oldu. Karmaşık, bilinmeyen yapıların sembollerle görsel düzenlemeler haline dönüştürülerek sunumun öğrenme sürecine katkısı sağlandı. Çocukluk döneminde kişilik oluşumunun televizyonla etkileşimli biçimlenmesi ve animasyon'un busüreçteki yeri, onun eğlendirirken eğitmek özelliğiyle özdeşleşerek birliktelik, sevgi, saygı gibi soyut kavramların film içinde alıcı kişiliğe iletilmesini sağladı. Bilgisayarın gelişimi, eğitim alanına ve animasyon'a yeni boyutlar kazandırarak, alıcı kişiliğin mesaj ile etkileşimini sağladı. Dolayısıyla mesaj saklanabilir, tekrarlanabilir ve istendiği zaman alıcı kişilik tarafından alınabilir duruma geldi. Gelişen dünyamızda, kalabalık sınıflar, programlanmamış sistemler v.b. sorunlar eğitim teknolojisinin yeni yollara ihtiyacı olduğunu göstermektedir. İnsanın öğrenme sürecinin % 83 lük bölümünü görme eyleminin oluşturması, görsel düzenlemelerle iletilen bilginin daha etkin olabileceğini göstermektedir. Animasyon bu alanda istenilen yönde biçimlendirilerek etkin bir eğitim iletişimi sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human beings have not been satisfied with the motionless pictures they drew on the cave walls and wanted to reflect the motions they observed in the natural process to their drawings. Greek and Egyptian artists felt the same dissatisfaction and tried to show the dynamizm, expression and motion feeling on their sculptures, pictures and engravings until the beginning of technological developments. Reflecting the motionless pictures on the wall by the help of a light source and reflecting the pictures in order to form a series of motion were the first steps in motion pictures. At the end of the 19 th century, animation has been structured and accepted as a mass media type by the innovation of the film and the development of cinema. Intersocicatal interactions and cultural and technological development have increased the significance of mass media. Especially television has assumed the role of conveying audio-visual messages as the commonest mass medium. Producing television programs has gained importance in conveying the desired messages in educational communication. Animation has become a visually supportive element in these program. Presenting the complex, unknow structures in symbolic visual systems has facilitated the learning process. The function of the television and animation on personality formation has been identified with the principle of educating by entertaining; and conveyed the abstract concepts such as unity, love and respect to the receptive personality in the movies.Development of computers has contributed to the interaction of the receptive personality with the message by adding new perspectives to the education field and animation. Hence, message has become storable, repeatable and receivable by the receptive personality. In our changing world, crowded classrooms, unprogrammed systems and such problems show that educational technology needs new procedures. The fact that 83% of the entire learning process of human beings consists of visual activities suggests that information conveyed by the visual channel is more effective. Animation may lead to an effective educational communication by being shaped in the desired direction.