Avrupa Birliği ve Türkiye tarım sektörlerinin uyumu
Adaptation of agricultural sectors in Turkey and European Union
- Tez No: 209348
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZÜBEYİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Ziraat, Economics, International Relations, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Avrupa ülkeleri arasında karsımıza çıkan en önemli ekonomik bütünlesme Avrupa Birligidir. Türkiye'nin de bu topluluga katılma çabaları 1959 yılında baslamıs ve halende devam etmektedir. Roma antlasması ile çerçevesi çizilen ve üye ülkelerin ilk ?ortak? politikası olan Ortak Tarım Politikasına; üye ülkelerde farklı tarım politikaları uygulanıyor olması nedeniyle ihtiyaç duyulmustur. 3 Ekim 2005 tarihinde baslayan müzakereler ile sektörlerin tarama çalısmaları devam etmektedir. Müzakereler sürecinde, Avrupa Birligi tam üyeligine aday olan Türkiye açısından, en fazla sorunlu sektörlerin basında Tarım sektörü gelmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union is the most important economic integration among European countries. Turkey?s attempt to be a member of this union started in 1959 and is still continuing. Member countries? first ?common? policy of the common agricultural policy outlined by the treaty of Rome was needed due to the implementation of different agricultural policies among the member countries. Monitoring sectors that started with accession negations on 3 October 2005 has been continuing. Agricultural sector is the top sector among the sectors with problems for Turkey a candidate for full membership to the European Union.