Takım sporlarına yönelik teknik antrenmanların 11-15 yaş gurubu erkek sporcuların bazı fiziki ve motor özellikleri üzerine etkisi
The effect of the technique training to aimed at team sports on the some pyhsical and motoric characteristics of 11-15 aged male athletes
- Tez No: 209358
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalısma, takım sporlarına yönelik teknik antrenmanlar esnasında uygulanan hareketlerin, 11-15 yas gurubu erkek sporcuların bazı fiziksel, fizyolojik ve motor özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçeklestirildi. Bu çalısmaya her biri farklı okuldan olmak üzere (16 voleybol, 17 basketbol, 17 hentbol ve 20 futbol) toplam 70 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıs, bununla birlikte 16 ögrenci rast gele seçilerek kontrol gurubunu olusturdu. Bütün guruplar haftada 2 saat beden egitimi derslerine katıldı. Bunun yanı sıra takım sporları gurupları haftada üç gün ve günde 90 dakika olan kendi alanlarına yönelik teknik ve taktik agırlıklı antrenmanlar yaptı. Antrenmanların baslangıcında, 6. ve 12. haftalarında gurupların bazı fiziksel, fizyolojik ve motor özellikleri test edildi. Gurupların istatistiksel degerlendirmeleri varyans analizi ile 0.01 ve 0.05 aralıgında anlamlı olup olmadıgı seklinde gerçeklestirildi. statistiksel islemler bilgisayar ortamında ve gurupların normal dagılım gösterip göstermedigi ise varyansların homojenlik testi ile yapıldı. Bu arastırmada bütün gurupların maks VO2 degerleri önemli derecede gelisim gösterirken (p0.05). Dinlenik kalp atım sayısı, saglık topu fırlatma, maksimal anaerobik güç (dikey sıçrama), vücut agırlıgı ve vücut yag yüzdesi degerlerindeki degisimler bütün guruplarda önemsiz bulundu. Guruplar arası degerlendirmede ise bütün gurupların her üç ölçümde maks.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine effect of movement applied during technical exercises towards team sports on some physical, physiological and motoric features of male sportsmen in age groups 11-15. Totally, 70 male sportsmen participated in this study from different schools (16 volleyball, 17 basketball, 17 handball and 20 football). However, the control group was constituted by selecting 16 students randomly. All groups participated in physical education course once a week. Furthermore, groups of team sports made predominantly technical and tactical exercises three days a week and 90 minutes a day in their fields. At the beginning of exercises, it was tested physical, physiological and motor features of some groups in the 6th and 12th weeks. Statistical assessments of groups were performed in the way that whether or not the variance analysis and 0.01 and 0.05 interval are significant. Statistical processes were made in computer medium and processes about whether or not groups displayed normal distribution was conducted in homogeneity test of variances. In this study, while values of VO2 max.