Türkiyede Avrupa Birliğine uyum sürecinde sivil toplum örgütlerinin yeri ve önemi
The importance of non-governmental organizations in the integration process of Turkey to European Union
  1. Tez No: 209361
  2. Yazar: CANAN NOYAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANER DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Avrupa Birliği'nin belirleyici siyasi çerçevesini teşkil eden Avrupa bütünleşmesi süreci, devletlerarası bir mekanizma içinde yürütülmekle birlikte, esasen Avrupa toplumlarının ve yurttaşlarının oluşturacağı bir ortak değerler ve çıkarlar alanının inşasını öngörmektedir. Bu temel nihai amacın gerçekleşebilmesi için toplumların ve yurttaşların, bu sürece azami ölçüde katılımı gerekmektedir. Avrupa bütünleşmesi süreci, sadece devletlerin yukarıda yaptıkları bir kurumsal bütünleşme süreci değil, toplumun her düzeyinin kendi karşılığıyla yoğun bir ilişkiye geçmesini gerektirirken bir bütünleşme sürecidir. Bu nedenle Avrupa Birliği, Avrupa bütünleşmesinin sivil toplumun katılımı olmadan gerçekleşemeyeceğini düşünmekte ve sivil topluma bu süreçte çok büyük önem ve destek vermektedir. Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde olan Türkiye'de de, sivil toplumun bu sürece katılımı son derece önemli ve gereklidir. Çünkü Avrupa Birliği'nin nihai hedefi olan Avrupa bütünleşmesinin temel unsurlarından biri demokratik katılımcılıktır. Bu unsur Türkiye tarafından iyi bir şekilde irdelenmeli ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'deki sivil toplumun, sivil toplum kuruluşlarını ve yurttaş girişimlerinin bir aktör olarak yer almasına dönük çabalar yoğunlaştırılmalıdır. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde günümüze kadar geçen kırk yıllık süreç içerisinde, Avrupa Birliği ile bütünleşme çabaları hep resmi çevrelerle sınırlı kalmış ve bu sürece sivil toplumun katılımı söz konusu olmamıştır. Türkiye'de bu süreç ancak sivil toplumun katılımıyla gerçek anlamına bürünecektir. Bu süreçte, sivil toplumun Avrupa Birliği konusunu her alanda sahiplenmesi, hükümete destek vermesi, Avrupa Birliği'nin bizden istemiş olduğu reform ve yeniliklerin gerçekleştirilmesi ve uygulanması için hükümetin baskı yapması gerekmektedir. Ayrıca sivil toplum kuruluşları gerek Türkiye'de, gerekse Avrupa Birliği ülkeleri ve kurumlarında yapacağı çalışma ve etkinliklerle Avrupa Birliği'ne tam üyeliğin gerçekleşmesine katkıda bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
European Integration Process that constitutes the characteristic political framework of the European Union, projects fundamentally the construction of common values and benefits field European societies and compatriots will from besides being carried out in the interstate mechanism. For being abla to realize this basic final goal, the participation of the societies and compatriots is needed at the greatest level during this time. European Integration Process is not only an institutional integration the states do above, it is an integration process that entails each level of the society to make an intensive contact with the opposite of themselves. For this reason, European Union tninks that European Integration cannot be realized without the participation of civil society and at this process much considers and support the civil society. Also, in Turkey which is in the integration process with the European Union, the participation of the civil society into this process is extremely important and necessary. Because, one of the basicelemets of the European Integration which is the last goal of European Union, is democratic participation. This element should be investigated well by Turkey and at the araptation process to the European Union, the efforts aimed at taking part of the civil society in Turkey, civil society institutions and compatriod attempts as an actor should be intensified. In tne forty year process passed till today in the ralationsships of Turkey whit the European Union is always restricted whit official surroundings and the participation of the civil society into this process isn?t discussed. This process in Turkey can merely gain its real meaning with even the participation of the civil society. At this process, fort he civil society to be the owner of European Union subject in each field, supporting the goverment, realization and application of reform and newness European Union wants from us, putting pressure on the government, and with the work and activities that will be done in either Turkey or European Union countries, the contribution to the realization of complete membership into the European Union is needed.