Tarihsel gelişimi içinde kuş figürünün plastik sanatlardaki yeri
- Tez No: 20939
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERPİL AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırmada, tarihsel gelişimi içerisinde kuş figürü incelenmiş, farklı yorumlamalar içinde görülen kuş figürleri sembol dilinin bir öğesi olarak alınmış ve toplumlardaki anlamı ile plastik sanatlardaki yeri üzerinde durulmuştur. Çalışmada ayrı dönemlere ait farklılıklar, benzerlikler ve ortak sembol olma özelliği irdelenerek, kuş sembolünün günümüz resim sanatında taşıdığı anlam ve katkı belirlenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, sembol, mitoloji ve masal gibi kavramlar açıklanmış ve bunlara ait örnekler verilmiştir. İkinci bölümde, çeşitli uygarlıklardaki kuş figürlerinin anlamlan üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise kuş figürlerinin Türk Sanatı'ndaki yeri ve önemi belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the bird figure was examined in the course of its historical development; the bird figures, which were tackled in different interpretations, were considered a a component of symbolic language. Their meaning in societies and its place in plastic arts were also emphasized. The differences, similarities and the feature of being the common symbol were studied. Thus, the significance and contribution if the bird symbol to drawing art were discussed. In the first part, the concepts such as symbol, mthology and tale were defined and related examples were provided. In the second part, the meanings of bird figures in various civilizations were studied. In the third part, the role and significance of bird figures in Turkish art were discussed.