Serigrafi baskı tekniği ile yapılan iç mekan karo fayansı, dekor tasarımları ve uygulamaları
  1. Tez No: 20940
  2. Yazar: LEYLA BİREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADETTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Dekorlu seramik sanayiinin endüstriyal boyutlarda kendini göstermesi, günümüzde 50 yıl Öncelere dayanmakla birlikte dekor ve süsleme eğitimi insanoğlunun yüzyıllarca önce keşfettiği bir olgudur. Dekorlu karoların üretimlerine ise özellikle İtalya, İspanya ve Almanya teknolojilerinden yararlanılarak geçilmiştir. Bu arada ülkemizde de seramik endüstrisi içerisinde bulunan kişilerin konuya ilişkin istek ve azimli çalışmaları " neticesinde elde edilen özgün çalışmalar göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır. Bu çalışmamda çok az sayıda bulunan yerli ve yabancı kaynakları tarıyarak, seramik endüstrisindeki deneyimlerimi de değerlendirerek serigrafi baskı tekniği üzerine derli toplu kaynak teşkil edebilecek bir çalışma oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although the. development of the decorated ceramics in industrial scole gors "back to 50 years,, from today, the tra- inig on desingn and decoration is a fact discovered by mon- kind before conturies» The production of the docorated tiles is started by vsing Italian, Spanich and Germain technologies la the mean time the spesitic works gained as a consequence of the ambi tion and determinoted works by the 'Ceramic industry People, in aur Cowtry is a worthy paint to bu mentioned A work to be formed as a tidy soucce is aimed an the. silk screening process by inuestigoting the local and forein- gn references found very few and by euqluating the experimen tation in the ceromic industry.