Mersin ili Gülnar ilçesi tarihi, sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı
Mersin province Gülnar the district history,socia-economical and cultural status.
  1. Tez No: 209396
  2. Yazar: AHMET ARITÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Tarih, Geography, Demography, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmada Mersin İli Gülnar ilçesinin tarihi, sosyal-kültürel ve ekonomik yap s ; örf? ? , adet ve inanışları konu edinildi. Çalışmada Gülnar ilçesinin tarihine değinildikten sonra bu bölgede yaşayan insanların örf, adet ve inançları üzerinde duruldu. Esas konuya geçmeden önce araştırma hakkında kısaca metodolojik bilgiler verildi. Okuyucunun araştırmayı daha iyi anlayabilmesi için metodolojik bilgilerden sonra tarihi sosyo-kültürel ve ekonomik yap? hakk?nda da bilgi verildi ve daha sonra as?l konu işlendi. Üç bölümde sunulan çalışmanın, birinci bölümünde Gülnar ilçesinin tarihi, sosyoekonomik ve kültürel yap?s? kaynaklara dayan?larak ortaya konulmaya çalışıldı. Yine bu bölümde Gülnar ilçesi ve köylerinin ekonomik durumları, eğitim-öğretim durumu, sağl?k durumu konular?na yer verildi. İkinci bölümde ise gözleme dayanarak Gülnar ilçesinde ve köylerinde yaşayan insanlar?n örf, adet ve inançlar? ile bilmece, mani söyleme, asker uğurlama ve karşılama törenleri ve mutfak kültürüne yer verilmeye çalışıldı. Üçüncü bölümde ise Gülnar ilçesindeki tarihi yerler ile ilçedeki ve köylerdeki ziyaret yerleri tanıtıldı. Son kısımda sonuç ve değerlendirme ile eserin genel bir değerlendirmesi yapılarak bazı dikkat çekici noktalar vurgulandı.
Özet (Çeviri)
In the study, history, social and cultural and economical aspects, customs, traditions and beliefs of the Gülnar town of Mersin have been discussed. In the study, the customs and troditions and beliefs of the people in the region were mentioned after general information on history of the Gülnar town have given. Brief methodological information had been provided on the research before the main subject was introduced. Information on the socio-cultural aspect was provided after the methodological information, then the main subject was introduced so that the reader could better understand the research. In the f rst chapter of the study, which was ? presented in three chapters, history the socio-economical and cultural structure of the Gülnar town were introduced based on documented resources. Economical, educational and health status of e villages of the Gülnar town were also discussed in this chapter. In the second chapter, customs and traditions, beliefs, local riddles, ballads, celebrations during sending youngmen to military service and upon their return, and the cuisine culture of the people living in the villages of the Gülnar town and in the town itself were discussed, based on observations. In the third chapter, historical places in the town, and the holy tombs in the town and villages were introduced. In the last part titled results and evaluation, a general evaluation of the study were done and some important points were emphasized