Üretim işletmelerinde firelerin, artıkların, kusurlu ve bozuk mamul maliyetlerinin hesaplanmasına ilişkin bir araştırma
A researh study on calculation of the cost of waste, scrap, defective units and in spoilage manufacturing
- Tez No: 209412
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABİTTER ÖZULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Üretim işletmeleri açısından, üretime giren ilk madde ve malzeme miktarının bilinmesi ve kontrol altında tutulması son derece önemlidir. Çünkü, üretim işletmeleri minimum girdi ile maksimum çıktı elde etmek istemektedirler. Böylece üretim maliyetleri azalacak ve rekabet güçlerini geliştirebileceklerdir. Üretim işletmelerinde miktar dengesini bozan ve üretim maliyetlerini artıran bir takım kayıplar meydana gelmektedir. Bu kayıplar fire, artık, kusurlu ve bozuk mamul olarak ortaya çıkan üretim kayıplarıdır. Bu tür üretim kayıpları teoride sıfırlanabileceği kabul edilse de uygulamada sıfırlanmaları ya mümkün ya da ekonomik değildir. Maliyet artırıcı bir unsur oldukları için üretim kayıplarının bilinmesi ve doğru hesaplanarak muhasebeleştirilmeleri gerekmektedir. Vergi kanunları açısından da üretim kayıplarının doğru hesaplanması ve muhasebeleştirilmesi zorunludur. Çünkü, kanunlarca ve ilgili kuruluşlarca saptanan oranların üzerinde gerçekleşen üretim kayıplarına ait tutarlar gider olarak kabul edilmemekte ve vergiye esas alınan matraha ilave edilmektedir. Ülkemizdeki uygulama incelendiğinde işletme yetkililerinin önemli bir kısmının üretim kayıplarını mevzuata uygun değerlendirmedikleri görülmektedir. Bunun en önemli nedenleri arasında kalifiye eleman çalıştırılmaması, muhasebe sonuçlarından beklenti düzeyleri ve muhasebe işlemlerinin sadece yasal düzenlemelere yanıt verecek şekilde yapılması gibi faktörler sıralanabilir. Ayrıca söz konusu üretim kayıplarının literatürde de karıştırılması yanlış uygulamalarda az da olsa pay sahibi olabilmektedir. Yapılan anket çalışması teori ile uygulama arasındaki uyum ve aykırılıkları ortaya koymaktadır. Ayrıca elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the point of view of the production managements, known material amount and the first material which is came into production and taken under control is very inportant. Because, production managements want to get maximum output with minimum input. Thus the cost of productions will become less and they will be able to protect their rivalry powers. Some losts which are the reason of spoiling the amount of balance and increasing the cost of productions in the production management happen. These losts are the production losts which are arised by being ullage, waste, faulty and spoilt product. Although this type of production losts are accepted to make zero in theory, in practice it is impossible or it is not economic. Because of their increasing cost properties production losts must be known and must be made accountancy by computing correctly. It must also be point of view the tax laws. Because the production losts which are materialised on the rates which are fixed with laws and involved organizations aren?t accepted by being expence and they aren?t reduced from the tax assesment. If we look at the applications in our country, it is seen that too many managing outhorizeds don?t approach suitable to the subject under discussions to production loses. The most important reason of this is unemploying the qualified workers and making accountancy processes only by giving answer to legal arrangements. Besides the mixed of these production loses can be a bit shareholder. Survey working which are done puts forward the harmonies and differences between theory and application. Besides this; suggestions in the direction which had got, take port in this working.