Örgütsel etkililiğin sağlanmasında halkla ilişkiler faktörü: Çankırı Özel Karatekin Hastanesi örneği
The role of public relations on creating organizational effectiveness: Çankırı Özel Karatekin Hospital example
  1. Tez No: 209441
  2. Yazar: ÖZGE KIVRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Degisme geçmisten günümüze örgütlerin gözardı edemedikleri yasamsal bir zorunluluktur. Günümüzde yasanan teknolojik gelismeler, küresellesme, rekabet ve tüketicinin kitle iletisim araçları sayesinde bilinçlenmesi gibi unsurlar degismenin önemini daha da arttırmaktadır. Örgütün varolus amacı toplumsal bir ihtiyacı karsılamak üzere mal ya da hizmet üretmek oldugu için çevrenin ihtiyaç ve beklentileri degistiginde örgütün de kendini buna göre degistirip dönüstürmesi gerekir. Aksi taktirde, piyasada aynı ihtiyacı karsılayacak pek çok alternatif bulundugu için örgütün var olmasının da bir anlamı kalmayacaktır. Esasında örgütsel degisme örgütsel etkililigin saglanabilmesi için kullanılan bir araçtır. Günümüz kosullarında degisme olmaksızın örgütsel etkililigin korunup devam ettirilmesi mümkün degildir, zira teknoloji basta olmak üzere, çevre ve toplum durmaksızın degismektedir. Örgütler için etkililigin sürekli kılınması son derece önemlidir.. Örgütler toplumsal, çevresel, siyasi, teknolojik ve ekonomik sartlara kosulsuz bagımlıdır ve bu sartlardan bagımsız varlıgını sürdüremezler. Her daim örgütsel etkililigin mümkün kılınabilmesi yani örgütün varolus amaçlarına maksimum düzeyde ulasabilmesi için bu sartların takip edilmesi ve bu dogrultuda degisme ve dönüsümün saglanması gerekir. Sayet toplumsal, teknolojik, çevresel vs. ihtiyaçlar degisti ve örgüt bu degismeye ve buna baglı olarak degisen ihtiyaçlara cevap veremiyor ve bu degisen ihtiyaçlara baglı olarak dönüsemiyor ise örgütün toplumdaki varolus nedeni toplumsal bir ihtiyacı karsılamak olduguna göre, örgütün varolmasının da bir anlamı kalmayacaktır. Yeni olan ve bilinmeyen huzursuzluk yaratır; o nedenle degismeye çalısanlar tarafından dirençle tepki verilmesi de olasıdır. Bu direncin kırılması bilhassa degisme sürecinde çalısanların katılımının ve desteginin saglanması için onların degisebilecegine inanılması ve örgütteki insan faktörünün her seyin odagına yerlestirilmesi gerekir. Bunun için; örgütsel etkililige yönelik yapılan faaliyetler ya da degisme faaliyetleri öncesinde çalısanları bunun zorunluluguna ve gerekliligine ikna etmek ve örgütsel amaçlarla kisisel amaçları ortak bir paydada bulusturmak önemlidir. Degisme bünyesinde belirsizlik tasır; bu da çalısanların degismeden rahatsızlık duymalarına ve nihayetinde açık ya da gizli direniste bulunmalarına sebebiyet verir. O nedenle degisme sürecinde çalısanların direnisinin önlenmesi hatta katılımın saglanması degisme sonrasında maksimum düzeyde etkililik elde edilmesine katkıda bulunacaktır. Bu noktada halkla iliskilerin önemi yadsınamaz. Halkla iliskilerin degismeyi ?tanıtma? fonksiyonunun yanı sıra degistirilmesi planlanan kitleyi ?tanıma? fonksiyonu da büyük önem arz eder. Degisme sürecinde halkla iliskiler faaliyetlerinin en önemli hedefi reddetme, direnis, çürütme ve çarpıtma yönündeki davranısları kabul, uyum ve destek yönünde degistirebilmektir. Bu da ancak birtakım araç ve iletisim yöntemleriyle mümkün olabilir. Bunları yüzyüze iliskiler, toplantılar, anketler, basılı araçlar, egitim amaçlı seminerler, duyuru panoları, görsel isitsel araçlar, sikâyet öneri kutuları ve üst yöneticilerin departmanları ziyaretleri seklinde ele alınabilir. Mesaja, hedef kitlenin büyüklügüne, bütçeye göre bu araçların tercih edilirligi degisecektir. Bu tez çalısmasının amacı örgütsel etkililigin saglanmasında kullanılan araçlardan biri olan örgütsel degisme sürecine halkla iliskiler faaliyetlerinin katkılarını ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
From past to current changement is a lifeness obligation that the organizations could not omit. In our age, the technological changes, sphericalizm, rivalry and conscious customers with mass communication means etc. elements increasing the importance of changement. The existence object of organizations is producing merchandize and service so when the necessity and expectation of circumference would change, the organization have to cgange and transform itself according to that. Otherwise, cause of there are so many alternatives which meet same necessity in the market, there would be no mean of existence of organization. Actually organizational change is a device which is used getting organizational effectiveness. In our age, it is impossible to care and continue organizational effectiveness without change; because firstly technology and then circumference and community are changing nonstop. Continuity of organizational effectiveness is a considerable factor of the organizations. Associations are dependent to social, environmental, political, technological and economical conditions and may not carry on their existence without that provisions. To supply the existence of organizational effectiveness, it is a obligatory to follow-up that conditions and to obtain relevant transformations. If a social, technological or environmental necessity have changed and that organization can not answer back that transformation; it would not need necessity of it' s existence too. The newness may cause to uneasiness; so changement may retort with resistance by employees. Preventing that resistance may obtain with employee' s participation to changement process and belief of their capacity of transformation and to accommodate the human factor to the focus point of the organization. Therefore before the organizational changement, it is important to persuade the employee to it' s obligatory and bring together organizational and personal objectives in a common denominator. Changement carries indefineteness in it?s structure; that make the staff uneasiness and the last be cause clear or hidden insistence. Because of this, while the process of changement, to prevent the resistence of staff and then provide participate of them would contribute to get maximum organizational effectiveness. In that point the importance of Public Relations can not be deny. Belong changement process Public Relations?s ?presentation? function is as important as the function of ?acknowledge?. On that process the top goal of Public Relations is changing reject, resistance, cause to rot and strike attitudes with acceptance, harmony and support. That can only provide with some kind of comminication methods. These take charge of; face to face Relations, assemblages, enquiries, printed materials, educational seminars, declaration boards, audio-visual vehicles, complaint-suggestion boxes and superior directors visits of the departments. The preference of that media end methods would alter to message, the greatness of target mass and budgets. The object of that thesis investigation is putforward to supplements of Public Relations activities to changement process which is a vehicle of providing organizational effectiveness.