Ankara liselerinde sosyoloji dersi veren sosyoloji öğretmenlerinin sosyoloji dersleri ile ilgili yaklaşımları:Ankara liselerinde sosyoloji öğretiminde karşılaşılan çok boyutlu sorunlar
Approach to sociology lesson of sociology teachers who teach sociology in Ankara high schools: multidimensional problems in sociology teaching
  1. Tez No: 209440
  2. Yazar: NALAN ALİCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Eğitim, toplumun örgütlenmesinde ve işleyişinde yetiştirdiği insan kaynağı ile yönlendirici olan bir kurumdur. Eğitim, hem toplumun benimsediği ve ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirilmesiyle toplumun devamlılığını sağlamakta hem de ferdin bedeni, zihni ve duygusal bakımdan gelişiminin temin edilmesi, toplumun yenileştirilmesi ve değerlerin geliştirilmesi yoluyla çağdaş insan yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitim aracılığıyla ideal toplum ve ideal insan oluşturulmaya çalışılmaktadır. Eğitimin başarısı büyük ölçüde o topluma özgü olması ile sağlanacaktır. Bunun içinde eğitim, sosyolojinin araştırma ve incelmelerinden yararlanmak durumundadır. Eğitim amacını gerçekleştirebilmek için öğretim programlarından yararlanılmaktadır. Programın hazırlanmasında; öğrenci, toplum, bilim ve teknik alanındaki gelişmeler, devletin ideal ve istekleri gibi konular etkili olmaktadır. Bu çalışma ortaöğretimde uygulanan Sosyoloji Dersi Öğretim Programı üzerinedir. Öğretmenlerin, sosyoloji dersi öğretim programının amaçları, bu alanla ilgili öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılaması, içeriği, öğretmenlerin sosyoloji dersi öğretiminin gerekliliği, problemleri gibi konularda görüşleri alınmıştır. Bu görüşlere dayalı olarak Sosyoloji Dersi Öğretim Programının değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To organize the society and educate the human resources in regulation, education is a guiding association. Education both aims to provide the continuity of the society by educating the manpower which the society adopts and needs and to bring up a modern person by assuring individual?s physical, mental and emotional development and modernizing the society and improving the values. By means of education, ideal society and ideal individual are tried to be formed. Education?s success, mainly, will be achieved by being special to its society. For this reason education has to benefit from the research and analysis of sociology. Education has to benefit from teaching programs to realize its aim. Topics such as student, society, science and the developments in the technical area, the ideals and demands of the government are effective in preparation of the program. This study is about the Sociology Teaching Program which is applied in secondary education. Teacher?s opions about the aims of Sociology Teaching Program, meeting the needs of the students related to this area, its content, the necessity and problems of sociology teaching are taken. According to these opionios,