Avrupa birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de uygulanan tarim sigortalari
Agricultural insurance application of adaption period to the European Union in Turkey
  1. Tez No: 209445
  2. Yazar: İLKAY GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalısma, Avrupa Birligi'ne uyum sürecinde Türkiye'de tarım sigortalarının nasıl uygulandıgını incelemektedir. Tarım sektörünün, Türkiye ekonomisi açısından önemi ve tarım sektörünün güvenceye alınması, sigorta kapsamında degerlendirilerek yapılmıstır. Gelisen her ülkede oldugu gibi Türkiye'de de sosyal ve ekonomik kalkınmaya paralel olarak ortaya çıkan yapısal degisim, tarımın önemi ve ekonomideki yerini etkilemektedir. Ancak insanların beslenme, barınma, giyinme gibi zorunlu temel ihtiyaçlarının kaynagı olan tarım sektörünün öneminin azalması düsünülemez. Ayrıca istihdam açısından en büyük sektör tarım sektörüdür. Türkiye sanayinin büyük bir bölümü tarıma dayalıdır. Bu nedenlerle, tüm ülkelerde tarım sektörüne ayrı bir önem verilir. Tarım sektörü üstü açık bir fabrikadır. Dolayısıyla dogal, sosyal, kisisel ve ekonomik risklerin en fazla etkiledigi sektör tarım sektörüdür. Çiftçinin ülke ekonomisine katkıda bulunması ve yasamını sürdürmesi için yetistirdikleri ürünler dogal riskler karsısında korumasızdır. Dolayısıyla tarım sigortaları çok önemlidir. Ayrıca, tarım sigortaları uygulamalarında sigorta sektörü açısından belirli bir gelisme görüldügü açıktır. Anahtar Sözcükler 1. Ekonomi 2. Avrupa Birligi 3. Tarım Ürünleri 4. Sigorta 5. Tarım Sigortası
Özet (Çeviri)
By this study is to present how agricultural insurance has been applied in Turkey to adaptation process of European Union. Considering the significance of agriculture sector in terms of Turkish economy, agricultural sector income is to be guaranteed. As a result of this, insurance plays an important role at the sector. As in every developing country in Turkey also the social and economic development and the structural changes parallel to these effects the importance and position of agriculture within the whole economy. But any decrease in the importance of the agriculture sectory which is the main source of the basic necessities of human beings such as nutrition, shelter and dressing can be expected. In addition, the biggest sectory in employment is the agriculture sectory. The main part of the Turkish industry is based on the agriculture. For these reason, in all countries a different importance is given to the agriculture sectory. Agriculture sectory is an open factory. Indirectly the most effected sectory by the natural, social, personal and economic risks are the agriculture sectory. The products of the farmer by which he can make a contribution to the country economy and by which he can continue his life are unprotected against the risks. As result of agricultural insurance is very important) In addition, it is obvious that there is an certain improvement in agricultural insurance for the sake of the insurance sector. Key Words 1. European Union 2. Agricultural Products 3. Insurance 4. Economic 5. Agricultural Insurance