Yabancı uyruklu öğrencilerde uyma davranışı: TÖMER örneği
The adaptation behaviour of foreign domestic students: TÖMER sample
- Tez No: 209446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hayatımızın her alanında önemli bir yere sahip olan iletişim, küreselleşme süreciyle beraber günümüzde bireysel, toplumsal ve örgütsel yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. Özellikle kişilerarası iletişim, yaşanılan toplumsal çevrenin benimsenmesi ve toplumsal yaşamın uyum içerisinde sürdürülebilmesi için son derece gerekli ve önemlidir. Bu çalışma, uyma davranışını kişilerarası iletişim kavramı ile açıklamak ve yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim öğretim için geldikleri ülkemizde, uyma süreçlerinin hangi faktörlerden etkilendiğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Kişilerarası iletişimi etkileyen faktörlerin de ele alınarak öneminin ortaya koyulmak istendiği ve sonuçlarının değerlendirildiği bu çalışmada ayrıca kişi - grup iletişimine de yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle Uyma davranışı kavram olarak ele alınmış ve kişilerarası iletişimin amacı ve önemi vurgulanmıştır. Ayrıca kişilerarası iletişimi etkileyen faktörler, grup kavramı ve grup iletişiminin bireyleri nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Uyma davranışı ve kişilerarası iletişimi etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Gazi ve Ankara Üniversiteleri Tömer' de 2005-2006 eğitim sürecinde öğrenimlerini tamamlayarak Türkçeyi öğrenmiş yabancı uyruklu öğrenciler üzerinde bir anket çalışması yapılmış ve bu anket sonuçlarından elde edilen veriler, SPSS tekniğiyle değerlendirilmiştir. Anket formu, öğrencilerin ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklerini belirlemekten çok uyma düzeylerini ve buna etki eden faktörleri ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Öğrencilerin ankete verdikleri cevaplar elde edilen sonuçlar doğrultusunda yorumlanmıştır. Ortaya çıkan bulgular ışığında Uyma davranışı, genellemelere varılarak açıklanmıştır. Yabancı uyruklu öğrencilerin ülkemizde geçirdikleri eğitim süreleri boyunca benims davranışları kişiler arası iletişim bağlamında ele alınarak incelenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication, which has an important place in every part of our lifes, with the process of globalization, has become one of the indispensable factors of today?s individual, social and organizational life. Especially interpersonal communication is required and important for the accaptance of social environment and the lasting of the social life in harmony. This study has been made to explain the Adaptation behaviour with the communicatin concept and to examine which factors that effect the Adaptation process of the foreign domestic students which have come to our country to receive training. Bringing up the importance and evaluationing the results of the factors effecting the interpersonal communication ,also persongrup communication are mentioned in this study İn the first part of this study before all else Adaptation Behaviour is taken in hand as a concept and the purpose and importance of the interpersonel communication is emphasized. Furthermore the factors effecting the interpersonal communication, the grup concept and how grup communication effects the individuals are tried to be explanied. İn the second part the Adaptation Behaviour and factors effecting the interpersonal communication are examined. İn the third and the last part a survey is conducted for foreign domestic students who completed their eduation and learnt Turkish in Tömer language centers in Gazi and Ankara Universities during 2005-2006 years of study. The data obtained from the results of this survey are interpretated with the SPSS technique The survey sheet is prepared to state expressly the students adaptation level and the factors that effect this , instead of their economic, social and cultural properties. The answers given by the students are interpreted in accordance with the obtained results. The adaptation behaviour is explained in the light of the findings with generalizing. The acceptance behaviour of the foreign domestic students during their education in our country are tried to be examined in terms of interpersonal communication.