Malzeme yönetiminde MRP ve kanban sistemlerinin bütünleştirilmesi ve melez sistem yapısının geliştirilmesi
Integrating MRP and kanban in materials management and developing hybrid system structure
- Tez No: 209467
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Günümüzde firmalar, tüketicilerin satın alma davranış ve tercihlerinin sürekli değişmesi sonucu pazarda rekabet edebilmek için eskisine göre satış fiyatlarını ve dolayısıyla üretim maliyetlerini daha da düşürmek, teslim ve dolayısıyla imalat sürelerini kısaltmak, kalitelerini yükseltmek, pazara tüketici beklentilerini karşılayan yeni ürünler sürmek ve sürekli iyileşmeyi sağlamak zorundadırlar. Bu amaçlara ulaşabilmek için üretim sürecinde kuşkusuz etkin bir malzeme yönetim sisteminin kurulması gerekmektedir. İşletmelerde malzeme yönetiminde kullanılan MRP ve Kanban sistemlerinin amaçları aynıdır. Her iki sistemde de üretim için gerekli olan malzemenin, gerekli olan yerde ve zamanda tedarik edilmesi temel amaçtır. İki sistemin temel farklılığı MRP sisteminin itme, Kanban sisteminin ise çekme prensiplerine göre çalışmasından kaynaklanmaktadır. Her iki sistemin de birçok faydası mevcuttur. Yapılan tez çalışmasında bu faydalar kullanılarak her iki sistemin başarılı bir şekilde nasıl işletilebileceği dolayısıyla nasıl bütünleştirilebileceği sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır. MRP sisteminin ileriye dönük planlamada çok kuvvetli araçları vardır. Kanban sisteminin ise üretim kontrol ve uygulama faaliyetlerinde çok basit ve görsel araçlara sahiptir. Her iki sistemin bütünleştirildiği melez modellerde iki sistemin güçlü yönleri birleştirilerek imalat sürelerinin dolayısıyla teslim sürelerinin kısalması, stokların düşmesi ile birlikte üretim maliyetlerinde azalma, imalat sürecinde iyileşme gibi rekabet avantajları sağlanabilmektedir. Oluşturulan melez sistem ile değişken talep durumlarına çabuk cevap verilebilecek esnek bir üretim sistemi kurulabilmektedir. Ayrıca melez sistemde oluşturulan bilgi sistem alt yapısı ile tedarik sürecinde meydana gelen katma değer yaratmayan faaliyetlerinde elimine edilmesi melez sistemin önemli avantajlarından biridir.
Özet (Çeviri)
Firms have to reduce their prices and production costs in consequence, to diminish the duration of delivery and production, to elevate their quality, to serve new products consistent with customers? expectations and to ensure continuous improvement relative to previous in order to meet the competition requirements of the market where buying behaviours and preferences of customers are changing constantly. The objectives of MRP and Kanban systems employed by firms in material management are the the same. In both systems the main objective is to supply required materials of production in required location and required time. The main difference between two systems emanates from the fact that MRP relies on pushing principle and Kanban relies on pulling principle. Both systems have diverse benefits. In this dissertation, it has been studied to find an answer to the issue how the two systems can be employed successfully and how they can be integrated in consequence by employing the benefits of the two systems. MRP system utilizes from powerful instruments for future planning. On the other hand, Kanban system utilizes straightforward and visual instruments in production control and application activities. In the hybrid models, the competitive advantages such as diminishing the duration of production and delivery, cutbacks in inventory accordingly reductions in production costs, amendments in production process etc. can be obtained by integrating the robust sides of the two systems. With the hybrid model constituted, a flexible production system responding quickly to varying demand can be constructed.