Şâhî'nin Ferhâdnâme'si (İnceleme-Metin)
Şahi's Ferhadname(Research-Text)
  1. Tez No: 209474
  2. Yazar: NURGÜL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 830
Özet
Türk ve Fars edebiyatında Hüsrev ü Sirin birçok sair tarafından kaleme alınmıstır. Hikaye Ferhâd ile Sirin ya da Ferhâdnâme adı verilerek yazılmıstır. Anadolu'da Ferhâd ile Sirin'in maceraları halk hikayesi türünde sözlü geleneğin de tesiriyle bir çok varyantlarıyla anlatılmıstır. Tarihî ve edebî kaynaklar; Sâhî'nin (Sehzâde Bayezid) Divanı ve Farsça Divançesi'nin yanında Ferhâdnâme adlı bir mesnevisi olduğundan bahsetmemistir. Almanya Türkçe Yazmalar Kataloğu'nun kayıtlarında Ferhâdnâme adındaki mesnevinin, Sâhî mahlasını kullanan Sehzade Bayezid'e ait olduğu ifade edilmistir. Bu dönemle ilgili bilinen kaynaklarda Sehzade Bayezid dısında Sâhî mahlasını kullanan baska bir sair olmadığından, ilerde yeni bilgilerle karsılasıncaya kadar ihtiyat kaydı düserek ?Ferhâdnâme? mesnevisi Sehzâde Bayezid'e ait olarak değerlendirilmistir. Çalısmamız dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; Sâhî'nin hayatı, sosyal çevresi, edebî sahsiyeti, siirlerinin özellikleri, eserleri ve eserlerinin özellikleri hakkında bilgi verilmistir. ?kinci bölümde, Ferhâdnâme'de, kullanılan atasözü, deyim, vezin, kafiye redif nazım sekilleri, edebi sanatlar gibi sekil ve üslubu olusturan unsurlar incelenmistir. Ferhâdnâme'nin dil özelliklerini değerlendirmek için, eserde kullanılan kelime kadrosunun tamamı ve bunların yüzdelik değerleri tablo ve grafik olarak gösterilmistir. Üçüncü Bölümde; Türk edebiyatında yazılmıs diğer Ferhâd ü Sirin mesnevileri ve Ali Sir Nevâî'nin Ferhâd u Sirin mesnevisi hakkında bilgi verilmistir. 829 Dördüncü bölümde; ta'lik hattı ile kaleme alınan, 240 varaktan ve 5075 bölümden olusan Sâhî'nin Ferhâdnâme mesnevisi transkribe edilerek günümüz harflerine aktarılmıstır. Anahtar Sözcükler 1. Mesnevi 2. Sâhî 3. Ferhad ile Sirin 4. Ali Sir Nevai 5. Ferhâdnâme
Özet (Çeviri)
The original manuscript of Ferhadname, which we intend to explore, exists in Berlin State Library. Our researches ensured us that there had not been existed any other copies of it in Turkey and in the world. This study consists of four sections. The first section explores Sahi?s life, social relations, literary career, the qualities of his poems and other works. Second section examines the form of Ferhadname such as idioms, phrases, proverbs, rhythm and rhyme. Ferhadname is narrated accordingly with the kind of classical `mesnevi? form. In the Third Section, other Ferhad-ü Sirin mesnevis and the one written by Ali Sir Nevai is examined. Sahi?s Ferhadname is compared to Ali Sir Nevai?s Ferhad-u Sirin in terms of its content, themes and the elements of narrations. The fourth section renders a transcription of Ferhadname, which is written with `ta?lik hattı? (a special font of writing) and composed of 240 leaves and 5075 sections. Ferhadname hadn?t been included among the Ferhad and Sirin collection of mesnevi and it was overlooked by Turkish scholars since it was in Berlin library. Our study aimed at contributing to the chain of Ferhad and Sirin stories by uncovering the existence of Ferhadname and illuninating its literary value. Key Words 1. Masnavi 2. Sâhî 3. Ferhad and Sirin 4. Ali Sir Nevai 5. Ferhadname