Tıbbi müdahalede kötü uygulamanın hukuki sonuçları
The legal results of unappropriate medical practies
- Tez No: 209475
- Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Kisinin bedensel ve ruhsal bütünlügü, onun kisilik degerlerine dahildir ve kanunlarla korunmustur. Öyle ki, MK md. 23 de ? Kimse, hak ve fiil ehliyetinden kısmen de olsa vazgeçemez? denilmek ve 24. maddenin 2. fıkrasında kisinin rızasının olmasının her durumda hukuka uygunluk sebebi olmadıgı belirtilmistir. Bu halde bir kimseye uygulanacak tıbbi müdahalenin, kisinin yasam hakkı, kisilik degerleri karsısında bir eylem oldugu gerçektir. Bu sebeple de tıp ilminin uygulayıcısı hekiminin görevini, insan saglıgı için, hukukun çizdigi sınırlarda yapması beklenir. Hukuka uygun bir tıbbi müdahale; yetkili kisi tarafından uygulanmalı, hukuken kabul edilebilir bir amaca yönelik olarak, tıbbın sınırları içinde kalarak, hastanın aydınlatılmıs rızasına dayanmalıdır. Tüm bu unsurları dikkate alarak kısaca;Tıp meslegini icraya yetkili kisiler tarafından uygulanan teshis, tedavi veya hukuka uygun amaçlarla kisinin müdahaleden bekledigi menfaate uygun tıbbın sınırları içinde kalan fiziki ve ruhi girisime tıbbi müdahale denir. Hukuki sorumluluk sebebi olarak Tıbbi müdahalede kötü uygulama, kanunda ve doktrinde tanımlanmamıstır. Saglık çalısanı ile hasta arasında kurulan iliskinin bizce diger sözlesme türleri ile karsılastırılamayacak kadar özel durumları mevcuttur. Bu görüsümüzün en önemli dayanagı saglık çalısanı olarak mesleki risklere karsı korunmasız kalınması, hasta yönünden ise ispat zorluklarını ve kusursuz sorumluluk halleridir. Medeni Hukuk yönünden hukuki sorumluluk, hukuka aykırı davranısla hastaya verilen zararın tazmini yükümlülügünü ifade eder ki, bunun sonucu ise hastanın maddi ve manevi zararlarının tazminatla giderilmesidir. Anahtar Kelimeler 1. Tıbbi Müdahale 2. Tıbbi Sorumluluk 3. Hukuki Sorumluluk 4. Vekalet Sözlesmesi 5. Vekaletsiz s Görme
Özet (Çeviri)
The attached study with a heading of ?The Legal Results of Unappropriate Medical Practices? is a Graduate Thesis at Common Laws Department. Medical practices are the applications which are oriented to the physical and psychological wholeness of the person. They are both mandatory and useful regarding to the health of the person, but on the other hand can create dangerous results if applied unappropriately. The medical, social and ethical aspects of the subject which is circumscribed at our study within legal results are very important and versatile. Medicine, when compared to the other arts, is a field which inevitably requires team work. Although whenever medical practice description connotes doctors immediately, in reality the medical team, in addition to doctors, consists of a crowded health personnel. This subject was recalled as ?doctor?s mistake? or ?doctor?s responsibility? as to date, and burden was always studied under these headings. About this issue, except doctor, the responsibilities of the health workers and teams were never adequately evaluated. Basically, it is much more appropriate and universal to call this kind of a fact which requires unavoidably a team work as ?unappropriate medical practice? rather than ?doctor?s mistake.? The aim of choosing this subject as a thesis topic is, to emphasize the importance of medical practice in respect to the person himself and also as patient rights, to introduce the legal aspects, to explicite the unappropriate practices during the medical attention, to designate the legal responsibilities of the health workers about this issue. The study consists of an introductory chapter and three sections. Within introductory chapter; the subject is featured under main lines, its boundaries and importance is specified and the fundamental conceptions are familiarized. Within first section; the medical attention concept, its historical development and the importance of medical attentions, within second section; the duties of health workers against patient and as legal responsibility cause, the conditions which are accepted and called as unappropriate medical practices are emphasized. Under the third section of this study; the legal results of unappropriate practices during medical care are evaluated. Key Words 1. Medical Records 2. Medical Diagnosis 3. Legal Regulations 4. Mistake 5. Malpractice