Kambiyo senetlerinde defiler
Exception in negotiable instruments
- Tez No: 209487
- Danışmanlar: PROF. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
El değiştirme fonksiyonuna sahip olan, diğer bir ifade ile tedavül ve ödeme araçları olarak işlem gören evraka güven zorunludur. Bu nedenle bir kez yaratılıp piyasaya sürüldükten sonra mümkün olduğu ölçüde itiraza uğramamaları gerekir. Bu güven ise, senedi devredenden önceki hak sahiplerine karşı ileri sürülebilen defilerin senedi devralana karşı ileri sürülememesinin kabulü ile mümkün olabilir. Bu nedenle kambiyo senetlerinde defiler konusunda en önemli sorun, bir taraftan defileri senet borçlusunu tahammül edilemez riskler altında bırakmayacak şekilde düzenlemek, diğer taraftan da senedin tedavül yeteneğini azaltmamak noktasında toplanmaktadır. Kambiyo senetleri poliçe, bono ve çektir. Ülkemizde en fazla kullanılan kambiyo senedi türü bonodur. Bu yüzden kanunumuzda etraflıca düzenlenmiş olması gerekirken bono, sadece dört maddede düzenlenmiş ve poliçeyi düzenleyen hükümlere atıf yapılmıştır. Dar ve teknik anlamda defi, davalının(borçlunun), borçlu olduğu bir edimi (borcu) özel bir nedenle yerine getirmekten kaçınmasına imkan veren bir haktır. İtiraz, davacının ileri sürdüğü hakkın doğumuna engel olan veya doğmuş olan hakkı sona erdiren vakıaların davalı tarafından ileri sürülmesidir. Defi ve itiraz arasındaki farklara rağmen,TTK.'nın kıymetli evraka ilişkin üçüncü kitabında bu kavramlar ?defiler? üst başlığı altında hükme bağlanmıştır. Bu nedenle, TTK.'da kullanılan ?defi? kavramı sadece dar ve teknik anlamda defileri değil, itirazları da kapsamaktadır. TTK. defileri birbirine benzer birkaç maddede sınırlı bir şekilde düzenlemiştir. Kambiyo senetlerinde defilerin ayrımı doktrin ve yargısal içtihada bırakılmıştır. TTK. defiler hakkında senetten anlaşılan defiler, senedin hükümsüzlüğüne taalluk eden defiler ve şahsî defiler olarak üçlü bir sınıflandırma yapmıştır. Senetten anlaşılan defiler, senedin muhtevasından, dış görünüşünden anlaşılıp da senedin hükümsüzlüğüne ilişkin olanların dışında kalan defilerdir. Senetten anlaşılan defiler herkese karşı ileri sürülebilirler. Senedin hükümsüzlüğüne taalluk eden defiler, senedin şekil şartlarına ilişkin defiler ile senet yapma iradesine ilişkin defilerdir. Hükümsüzlük defileri tam hükümsüzlük ve kısmî hükümsüzlük olmak üzere 2'ye ayrılır. Tam hükümsüzlük defileri teknik anlamda birer itiraz teşkil ederler ve bu nedenle herkese karşı ileri sürülebilirler. Kısmî hükümsüzlük defileri ise isnat edilebilen ve isnat edilemeyen kısmî hükümsüzlük defileri olmak üzere 2'ye ayrılır. Şahsî defiler ise, bir senet alacaklısı ile borçlu arasındaki borç taahhüdüne etkili olmayan hukukî ilişkilerden doğan defilerdir. Şahsî defilerin ileri sürülebilmeleri ancak hâmilin senedi devralırken bilerek borçlunun zararına hareket etmesi halinde mümkündür. Anahtar Sözcükler 1. Kambiyo Senedi 2. Defi 3. İtiraz 4. Poliçe 5. Bono
Özet (Çeviri)
Instruments, having function of exchanging; in other words, instruments working as currency and payment tools must be reliable. Therefore, after coined and released to market, instruments should not be disapproved as possible. This confident may be possible with approval of not asserting exceptions able to be asserted to right-owners preceding the person who turned the promissory note over to that person who tookover the promissory note of exceptions. Thus, the most important issues about exceptions in negotiable instruments are regulating exceptions without exposing promissory-note debtor to risks cannot be tolerated, and not restricting the exchanging ability of promissory-notes. Negotiable instruments are bill-of-exchanges, promissory-notes, and checks. The most used exchange instruments in our country are promissory-notes. As a result, although premissory-notes should be regulated well, those are controlled by only four items in law and they are referred to articles organizing bill-of-exchanges. Exception is a claim that enables defendant (debut) to avoid paying for a debt of him on a narrow and technical scale. Objection is, assertion of incidents ending arised claim or restraining dawn of claim which claiment asserted. Despite the fact that difference between exception and objection, in third book of Turkish Commercial Law about valuable instruments, these concepts are settled ?exceptions? on upper header. Therefore, ?exception? concept used in Turkish Commercial Law includes not only exceptions on a narrow and technical scale, but also objections. Turkish Commercial Law narrowly regulated exceptions in a few similar items. Difference between exceptions is given to doctrine and legal caselaw in negotiable instruments. Turkish Commercial Law made a triple classification as exceptions understood from promissory-notes, exceptions connected with invalidity of promissory-notes, and personal exceptions about exceptions. Exceptions understood from promissory-notes are understood by contents and exterior of notes, so stay out of ones related to invalidity of notes. Hence, those can be asserted to everyone. Exceptions connected with invalidity of notes are exceptions related to conditions of form of promissory-notes and will of making notes. These exceptions are divided into two parts: Exact invalidity exceptions and part invalidity exceptions. Each of exact invalidity exceptions includes a objection; thus, these exceptions can be asserted to everyone and are regarded by judges. Besides, part invalidity exceptions are seperated into two parts: Part invalidity exceptions able to be attributed and not able to be attributed. Personal exceptions; on the other hand are exceptions emerged by legal relations not be able to make an effect to commitment between a note creditor and a debut. Assertions of personal exceptions is possible, provided bearer act for harm of debut while he is taking the note over. Key Words 1. Negotiable Instrument 2. Exception 3. Objection 4. Bill-of-exchanges 5. Promissory-notes