Türk tarımının Avrupa Birliği içindeki yerinin kümeleme analizi ile belirlenmesi
Identification of Turkish agriculture by cluster analysis in European Union
  1. Tez No: 209497
  2. Yazar: MURAT SELANİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AB, ülkelerin belirli ekonomik amaçlarla bir araya geldigi bir topluluktur. Üye olan ülkelerin bir takım politikalara uyması gerekmektedir. En önemli politikalardan birisi tarım politikasıdır. Bu politika belirlenen ortak fiyatların korunması amacıyla olusturulmus çesitli kurallar çerçevesinde isleyen genis kapsamlı bir mekanizmadır. Bu çalısmada, Türk Tarımının Avrupa Birligi içindeki yeri belirlenmeye çalısılmıstır. Bu amaçla Kümeleme analizi yapılmıstır Kümeleme Analizi sonucuna göre; Türkiye, Yunanistan, Danimarka, Portekiz, Lüksemburg ve Finlandiya aynı kümede çıkarken; Fransa, Belçika, talya, Hollanda, ngiltere 2. bir küme olusturmustur. Fransa ve Almanya bazı kümelerde yer alsalar da, Almanya bu iki gruptaki ülkeleri geride bırakıp tek basına bir küme olusturmustur.
Özet (Çeviri)
European Union is a kind of community, where countries coincide with definite economic aims. Member countries are to obey some policies. Agricultural policy is one of the most important policies. That policy is a comprehensive mechanism, which is processing in the frame of various rules constituted to be protected predetermined common prices. In this research work, position of the Turkish Agriculture sector was defined within European Union. For this purpose, Cluster Analysis was used. According to result of Cluster Analysis; Turkey, Greece, Denmark, Portugal, Luxembourg and Finland appeared in the same cluster; France, Belgium, Italy, Holland and England formed another one. Although France and Germany took place in some of clusters, Germany got ahead of the countries, in above mentioned clusters, and formed a single-cluster.