Gölgeli demokrasi çağı'nın eko-küresel eleştirisi
Eco-globalist critisism of the age of overshadowed democracies
- Tez No: 209496
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanın, siyaseti de içine alacak şekilde, yaşama bakış açısını iki aşamada değerlendirmek mümkündür. Bunlardan ilki insanın doğa ile ilişkilerinin şekillendiği dönemdir. İnsan ile doğa arasındaki karşılıklı bağımlılık ilişkisi bilincine dayanan, her varlığa özü itibariyle değer veren bu dönemde doğa, bir bütünlük içinde algılanmaktadır. Bununla birlikte insanın insan üzerinde tahakküm ilişkilerinin yaygınlaşmaya başlaması, bir süre sonra insanın doğa üzerindeki tahakkümünün kurumsallaşmasını beraberinde getirmiştir. Bu uzun tarihsel sürecin bir sonucu olarak siyasal yaşamın bir parçası olarak demokrasi gölgelenmiştir. Bu aşamada demokrasiyi gölgeli olarak nitelendirmemize neden olan motivasyonları ikiye ayırmak mümkündür: Bunlardan ilki gölgeli demokratik söylemin özgürlük, eşitlik ve adalet terimlerini yorumlayışının“a priori”ideallerle uyuşmuyor olduğu iddiasıdır. Nitekim gölgeli demokrasilerde özgürlük, büyüyen devletin özneye bıraktığı serbest ticaret alanları ve kısmen de olsa ev yaşamı ile sınırlıdır. Eşitlik ise kanunlar önünde eşit muameleyi kapsamakta, yer yer de sosyal eşitliği sağlamaya dönük çabalara işaret etmektedir. Bu aşamada tüketim, gölgeli demokrasilerin devamını sağlayan önemli bir kavram olarak teoriye eklemlenmektedir. Sözü edilen motivasyonlardan ikincisi, gölgeli demokrasilerde siyasal hayata katılımı sağlayan ve onu yürüten temel kurumların, katılım işlevini yerine getirmiyor olduğu iddiasıdır. Zira başta kitle iletişim araçlarının manipülasyonun neden olduğu topyekun güdülenme ile, seçim sistemlerindeki adaletsizlikler, başkanlık sistemlerindeki ve parlamenter yapılardaki tutarsızlıklar, seçmen katılımının yetersizliği ve bilinçsizliği gibi pek çok faktör fonksiyonel bunalım içindeki demokrasilerin gölgelenmiş olduğunu kanıtlar niteliktedir. 121 Gölgeli demokrasilerin kavramsal ve fonksiyonel bunalımının aşılması, yalnızca siyasette değil top yekun olan hayata olan bakış açımızda bir reformasyonu zorunlu kılmaktadır. Zira gölgeli demokrasi çağının dayattığı ekolojik bunalım, insanlığı doğaya olan yaklaşımında bir değişikliğe gitmeye zorlamaktadır. Anahtar Sözcükler 1. Demokrasi 2. Ekolojik Kriz 3. Modernizm 4. Aydınlanma Çağı 5. Toplumsal Ekoloji
Özet (Çeviri)
It is possible to assess man's approach to life in two stages The first is the period in which man's interraction with nature is shaped. In this period, nature was comprehended in a holistic manner. Man's domination over his kind became widespread, in time this brought about the establishment of man's domination over nature. As an outcome of this, democracy was overshadowed. At this stage, it is possible to distinguish the motivations which cause us to qualify democracy as overshadowed into two: One of them is the claim that the interpretation of the terms, such as freedom, equality and justice, made by the overshadowed democratic discourse do not meet“a priori”ideals. Thus, freedom is constricted by the growing state describing liberty by the terms of market or private life. Equality includes equal rigths during juristiction or the efforts to maintain social equality. At this stage consumption is articulated into theory that enables the survival of overshadowed democracies. The second motivation is the claim that the basic institutions of participation operating political life is disfunctional. Because, many factors such as society being driven by the manipulation of mass media, injustice in the electory system and the inconsistency of presidental election prove that the democracies are overwhelmingly overshadowed. To overcome this conceptual and functional crisis requires not only an alteration of point of view in politics but also, life in all aspects. Because the ecological crisis forced by the age of overshadowed democracies urges for a change in approach nature. Key Words 1. Democracy 2. Ecological Crisis 3. Modernism 4. Enlightenment Age 5. Social Ecology