İşletmelerde kurumsal kaynak planlaması kapsamında stratejik insan kaynakları seçimi: bir model önerisi
Strategic human resource choosing in the scope of enterprise resource planning in enterprises: a model suggestion
  1. Tez No: 209498
  2. Yazar: KAAN ALTIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
nsan, üretimin vazgeçilmez bir parçasıdır ve aynı zamanda üretimin hedefidir. nsan kaynakları ifadesi örgüt içerisinde en üst yöneticiden en alt kademedeki isgörene kadar tüm çalısanları kapsamakta, aynı zamanda örgütün dısında bulunan ve potansiyel olarak yararlanılabilecek olan isgücünü de ifade etmektedir. Sürekli degisen pazar kosulları ve küresellesme süreci içinde isletmeler ihtiyaç duydukları potansiyel is gücüne hızlı ve saglıklı olarak ulasabilmek için Bilgisayara Dayalı Bilgi Sistemlerinden faydalanmak durumundadırlar. Bu çalısmada, mevcut bir veri tabanı sorgulama sisteminin ötesinde analitik hiyerarsi sürecini ile olusturulan bir model sunulmaktadır. Önerilen yöntemde yer alan hiyerarsik yapı, karar vericilere isletmede belirlenmis pozisyonlar için uygun elemanların seçiminde çesitli kriterleri kullanarak farklı is basvurularını karsılastırma olanagı sunmaktadır. Ayrıca, bu seçim süreci için önerilen yöntemin etkinligini gösteren bir bilgisayar yazılımı gelistirilerek, olusturulan web tabanlı veri tabanından yapılan basvuruların degerlendirmesi gerçeklestirilmistir. Anahtar Kelimeler : Analitik Hiyerarsi Süreci nsan Kaynakları nsan Kaynakları Planlaması Kurumsal Kaynak Planlaması Sistem Yaklasımı
Özet (Çeviri)
Human beings are not only a part of the production but also main target of the production. Concept of human resources spans from the top executives to those employees working at the lowest level within an organization but also represents the workforce which is not part of the organization but organization may outsource jobs to or potentially make use of. Enterprises should make use of Computerized Information Systems in order to reach in a healthy and expedient way to potential workforce the enterprises needs in this ever changing market conditions and globalization process. In this paper, a model which has been realized by means of analytic hierarchy process beyond the existing regular database querying systems is presented. Hierarchical structure contained in the suggested method, offers miscellaneous criteria to decision makers for choosing suitable personnel for vacant positions in the enterprises and allows them to compare the applications submitted. In addition, a computer software has been developed to indicate effectiveness of the suggested method in such recruitment process, and applications have been assessed by means of a database accessed through a web interface. Keywords : Analytical Hierarchy Process Human Resources Human Resources Planning Enterprise Resources Planning System Approach