Kamu arsa ve arazilerinin işgal edilme sebepleri ve alınacak önlemler
Lack of residence and requirement of sheltering are the main reasons
- Tez No: 209502
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kamu arsa ve arazilerin isgal edilmesinin nedenlerinin basında konut yetersizligi ve insanların barınma ihtiyacı gelir. Sanayinin gelismesi ile birlikte köylerde issizlik oranının artması ve is olanaklarının kentlere ve onların çevrelerine yogunlasması ile birlikte Köylerden kentlere göç baslamıstır. Kentlere gelen insanlar barınma ihtiyaçlarını karsılayabilmek için kentlerin çevrelerinde yada kentsel arsa dedigimiz alanlara gecekondu yapmaya baslamıslardır. Bu çalısmada kamu arsa ve arazilerinin isgal edilmesi ve bu isgallerin önlenmesi için yapılabilecekler açıklanmaya çalısılmıstır. Birinci bölümde kentsel arsa kavramına deginilmis, kentsel arsanın tarihçesi özellikleri ve önemi anlatılmıstır. Çalısmanın ikinci bölümünde arsaların isgal edilmesini etkileyen, ülkemizdeki kentlesme, gecekondu, göç, konut sorununa deginilmistir. Üçüncü bölüm ülkemizde kamu arsalarıyla ilgili olan kurumların çıkarmıs oldukları kanunlarla uygulanısı hakkında açıklamalarda bulunulmus, orman, kıyı, vakıf arazilerinin durumu hakkında bilgi verilmistir. Çalısmanın son olan dördüncü bölümünde ise arsaların isgal edilme sebepleri ele alınarak bu konuda yapılması gerekenler için önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Lack of residence and requirement of sheltering are the main reasons of occupation of public lands and plots. Migration to cities from villages commenced with increase of unemployment rate in the villages due to development of the industry and intensification of employment possibilities in cities and their vicinities. People came to the cities has begun to construct slum houses around the cities or areas called as urban lands in order to meet their sheltering requirements. In this study, actions that may be taken against occupation of public lands and plots are tried to be explained. In the first part, urban land concept is mentioned; short history, characteristics and importance of the urban land are explained. In the second part of the study, urbanization, slum houses, migration and residence problems affecting the occupation of the lands in our country are mentioned. In the third part, laws issued by the institutions in connection with public lands in our country and execution of these laws are explained; and information on the status of forest, shore, foundation lands is given. In the fourth and last part of the study, reasons of land occupation are explained and proposals have been made for required actions regarding this matter.