1946'dan 1950'ye geçişte CHP'nin ideolojik pozisyonunda değişiklikler
Changes in CHP?s ideological position during the transition from 1946 to 1950
- Tez No: 209500
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
1946'dan 1950'ye geçis süreci Türkiye'de köklü dönüsümlere sebep olmustur. Tek partili rejimin terk edilip çok partili rejime geçilmesi, tek partili rejimde sistemin tek sahibi olan CHP için birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmistir. CHP hiç de alısık olmadıgı rekabet sartlarına uyabilmek için çok büyük bir dönüsümün içine girmek zorunda kalmıstır. CHP'nin geçirdigi dönüsümün en iyi göstergesi, hiç süphesiz, CHP'nin Altı lke'sidir. Aynı zamanda CHP'nin ideolojik temelini olusturan bu ilkeler, muhalefetin yogun baskısı, demokratik rekabet ortamının zorlamaları sonucunda, tek parti dönemindeki tariflerinden oldukça farklı bir yapıya bürünmüslerdir. Halkçılık ilkesi dogrultusunda, sınıfsız topluma vurgu yapan ve var olan sınıfları da görmezden gelen CHP, 1950'ye gelindiginde parti programında sınıfları tanımlamak zorunda kalmıs, sınıfın mesrulugunu kabul ettigini açıkça kabul eder nitelikte yasalar çıkarmıstır. Halkın yukarıdan yönetilmesi anlamına gelen cumhuriyetçilik, yerini halkın ayagına gitmeye bırakmıs ve yeni ilke demokratik esaslara daha uygun bir üslupla belirlenmis, bu dogrultuda yasalar çıkarılmıstır. Milliyetçilik ilkesi ırkçılıktan sıyrılmıs; daha subjektif bir çerçevede tanımlanmıstır. Kemalist elitlerin üzerinde hassasiyetle durdukları laiklik ilkesinden büyük tavizler verilmis, bu sayede din özgürlügü alanı olumlu yönde gelismistir. nkılâpçılık ise tüm ilkelere bagımlı olarak, radikal devrimci karakterinden sıyrılmıs ve ılımlı evrimci bir muhtevaya bürünmüstür. CHP'nin ekonomi politikasını olusturan Devletçilik ilkesinde ise özel sektör lehine büyük degisiklikler olmustur. Bazı çevreler tarafından 1946-1950 dönemine rast gelen degisikliklerin bas mimarı olarak CHP gösterilmektedir. CHP'nin elinde bulundurdugu gücü kendi istegi ile bıraktıgı fikrini makul görmemekteyiz. Bu yüzden degisim sürecinde CHP'nin bagımlı bir degisken oldugunu düsünmekteyiz. Bu degisim sürecinin baslatılmasında en önemli payı dıs etkenlere atfetmekte, degisim dinamigini saglayan unsuru ise, demokratik rekabet ortamına ve dolayısıyla muhalefete baglamaktayız.
Özet (Çeviri)
The process of transition from 1946 to 1950 brought about radical transformations in Turkey. Abandoning one-party regime to adopt multiparty regime caused CHP, which was the sole owner of the system during the one-party regime, many troubles. CHP was to commence a great transformation in order to comply with the competitive conditions, which was unorthodox for CHP. Without a shadow of doubt, the best indicator of the CHP?s transformation is its Six Principles. As a result of the opposition?s great pressure and the democratic environment?s constrains, these principles, constituting the ideological ground of CHP, gained quite another aspect than their definitions during the one-party period. Formerly in respect of the populism principle, laying stress on a classless society and ignoring the existing classes, by 1950 CHP however had to determine the classes in its party program and made laws, in which CHP clearly accepted the legitimacy of classes. Republicanism meaning governing the nation from the top, changed so as to refer to serve the nation and the new principle was adopted with a respect in compliance with the democratic basis, and the laws were made accordingly. The nationalism principle was scraped clean from racism and was identified in a more subjective framework. Some concessions were made on secularism principle, which the Kemalist elite persons dwelled upon it, and consequently free exercise of religion developed in the affirmative way. Revolutionism scraped clean of its demolitionist feature and wrapped itself in moderate evolutionist content in dependence with all the principles. There were many changes in Statism principle, constituting the economical policy of CHP, in favor of private sector. Some circles point out CHP as the master builder of the changes made between 1946 and 1950. The idea that CHP abandoned the power it possessed, of its own accord is unacceptable. For this reason CHP was a dependent variable in the process of transition. The most significant portion in the commencement of this process of transition is attributed to the external factors; the component to achieve the dynamics of change is dependent on democratic competitive atmosphere and accordingly the opposition.