Türkiye'de serbest bölge uygulamaları sorunları ve Avrupa Birliği uygulamalarıyla karşılaştırma
The problems of the free zone applications in Turkey and the comparision of them with the applications in European Union
  1. Tez No: 209505
  2. Yazar: CANAN KANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türkiye'de serbest bölgeler konusunda yaşanan gelişmeler; Türkiye ile Avrupa Birliği arasında sağlanan Gümrük Birliği sonrasında ve günümüzde ülkemizdeki serbest bölgelerin statülerinde bir değişikliğe gerek olup olmadığı, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de serbest bölgelerin gelişimi, Avrupa Birliği ve Türkiye'de serbest bölge uygulamaları, Türkiye Serbest Bölgelerinin ticaret istatistikleri ve Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türk Serbest Bölgeler Mevzuatının Avrupa Birliği Serbest Bölgeler Mevzuatı ile karşılaştırılması konuları tartışılmıştır. Bu çerçevede, Türkiye'de serbest bölgeler konusunda yaşanılan gelişmeler, serbest bölge kurulması fikrini gündeme getiren olaylar, serbest bölge kurulması için yapılan yasal düzenlemeler, bu konudaki başarısızlıklar ve nedenleri ve hâlihazırda uygulanan ve temelleri 1980'lerde atılan mevzuatımızın nasıl oluştuğu anlatılmıştır. Ülkemizde 2006 yılı itibarıyla faaliyet gösteren serbesAvrupa Birliği mevzuatında serbest bölgeler ile ilgili kurum olarak Gümrük İdaresi yetkili kılınmışken, Türkiye'de serbest bölgeler ile ilgili yasal düzenlemeler Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Gümrük Müsteşarlığı tarafından yapılmakta, 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu ve 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile bunlara bağlı yönetmelikler serbest bölge uygulamalarını düzenlemektedir. 4 Şubat 2000 tarihinde yürürlüğe giren Gümrük Kanunu ile serbest bölgeler konusunda Avrupa Birliği mevzuatına paralellik sağlanmışsa da, tam uyum için, Ulusal Programda da belirtildiği gibi, özellikle 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanununda bir takım değişiklikler yapılması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen bilgiler sonucunda, Topluluk ve Türkiye'de serbest bölgelerin temel farklılıkları ortaya konmuş ve sonuç bölümünde de elde edilen veriler değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER 1. Serbest Bölgeler 2. Avrupa Birliği Serbest Bölgeler Mevzuatı 3. Türkiye Serebest Bölgelerinin Sorunları 4. Serbest Bölgeler Ve Gümrük İdarelerit bölgelerimiz istatistiki açıdan değerlendirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de ve Toplulukta serbest bölgelerin işleyişi incelenmiş, sırasıyla Almanya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, Polonya, İspanya ve İtalya serbest bölge rejimleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
How the developments of free zones in Turkey since the foundation date of Turkish Republic are and whether any change in the status of free zones in our country after Customs Union established between Turkey and European Union and today is required or not constitute the subject of this study. The development of free zones in the world and in Turkey, free zone applications in the European Union and in Turkey, trade statistics of Turkish free zones and comparison of Turkish free zones legislation with that of European Union during the process of entrance to the European Union are discussed. In this respect, historical developments related to the Turkish Free Zones, the events that introduced the idea of establishing free zones, arrangement in legislation done for establishing of free zones, failures in this subject and the way of drawing up the current legislation whose basis have been constructed in the early 1980?s have been represented. The free zones in our country which have functioned by the year 2006 have been evaluated in terms of statistics. Furthermore, functioning of Turkish and European Union?s free zones has been examined. Some detailed information about free zone regimes of respectively Germany, Belgium, Denmark, France, Holland, England, Ireland, Poland, Spain and Italy is also given. In the European Union legislation, customs administration is defined as the authorized institution for free zones whereas the legislative arrangements on free zones in Turkey are made by the Undersecretariat of Foreign Trade and by the Undersecretariat of Customs; Free Zones Law No. 3218 and Customs Law No. 4458 and the relevant regulations govern the free zone procedures. Even though a parallelism with the European Union legislation about free zones is provided with the Customs Law, which entered into force on February 4, 2000, in order to achieve full conformity, as stated in the National Programme, some changes need to be made, especially regarding the Free Zones Law. As a result of above given information , basic differences between the Turkish and EU?s free zones have been put forth, and some recommendations are also stated in the ?Conclusion Chapter? by being evaluated the gained data. KEY WORDS 1. Free Zones 2. The European Union Free Zone Legislation 3. The Problems Of The Free Zones In Turkey 4. Free Zones And Customs Offices