Doğu Asya ekonomilerinde kalkınma deneyimi Türkiye karşılaştırması
The East Asian development experince compered to Turkey's experience
  1. Tez No: 209504
  2. Yazar: NURAN HALİSE BELET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Doğu Asya'nın Yeni Sanayileşen Ülkeleri (G. Kore, Tayvan, Singapur, Hong Kong, Malezya, Tayland ve Endonezya) son otuz kırk yılda; hızlı, sürdürülebilir ve kayda değer sanayileşme ve kalkınma deneyimi yaşamışlardır. Bu ülkeler, karşılaştırdığımız diğer bölge ülkelerinin iki katı, Latin Amerika ülkelerinin üç katı ve Alt Sahra Afrikası ülkelerinin ise beş katı daha hızlı büyümüşlerdir. Bu ülkelerin kalkınma deneyimlerinin arkasından gelişmiş ülkelerle olan açık kapanmaya başlamıştır. Doğu Asya'nın Yeni Sanayileşen Ülkeleri, kalkınmacı devlet perspektifinde ihracata yönelik sanayileşme ve ithal ikameci sanayileşme politikalarını seçici, ödüllendirici ve cezalandırıcı müdahalelerle uygulamışlardır. Bu ülkelerin gelişme deneyimi, Dünya Bankası gibi uluslararası kurumlarca Yüksek Büyüme Performansı Gösteren Asya Ülkeleri olarak gösterilerek, diğer gelişmekte olan ülkelere model olarak önerilmiştir. Bu ülkeler Asya Kaplanları olarak adlandırılmışlardır. Bu çalışmada Doğu Asya ülkelerinin kalkınma deneyimleri ele alınmıştır. Doğu Asya kalkınma deneyimi, Türkiye ekonomisinde benzer dönemlerde yaşanan kalkınma deneyimi ile karşılaştırılmıştır. Çalışma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kalkınma ve kalkınmacı devlet olgusunun tarihsel gelişimi özetlenerek aktarılmıştır. İkinci bölümde Doğu Asya ülkelerinin kalkınma deneyimi, üçüncü bölümde Türkiye deneyimi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise Doğu Asya kalkınma modeli Türkiye deneyimi ile karşılaştırılmış ve Doğu Asya kalkınma modelinin Türkiye deneyimi ile bir değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Newly Industrializing Countries of East Asia (Republic of Korea, Taiwan, Singapore, Hong Kong, Malaysia, Thailand, Indonesia) have a remarkable record of high and sustained economic development process during the last three-four decades. These countries have grown more than twice as fast as the rest of East Asian countries, roughly three times as fast as Latin American countries and five times faster than Sub-Saharan Africa countries. As results of this rapid growth period human welfare has improved and the development gap between the developed countries and East Asian countries has dramatically been closed. The Newly Industrializing Countries of East Asia have pursued export-led development strategies and generally combined this strategy with models of state-led development. The multilateral international institutions such as the World Bank, have suggested the East Asian development experience, as a model to other developing countries. Therefore they are called ?High performing Asian Economies and Asian Tigers? by World Bank. In this Study, It is attempted to study the experience of development process of East Asian countries, the tools and consequences of Asian Development Model In a addition, the East Asian development experience has been compared to Turkey?s experience in industrialization and development of the same period. The thesis is composed of four chapters. In chapter one, the historical evolution of developmental state concept in the World context and the developmental state and implementation of industrialization strategies are summarized.The policies which led to the rapid and sustained development model of the East Asian countries are examined in the next chapter. Chapter three is included that Turkey?s development model as a strategically growth model. In the last chapter, the East Asian development and industrialization model is compared with the Turkish experience and an assessment and evaluation are made.