Uluslararası petrol sistemi
Internatyional oil system
- Tez No: 209516
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜREL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Enerji tüketimi, sürdürülebilir kalkınma için hayati bir öneme sahiptir. Bu enerji gereksinimi yenilenebilir kaynaklar ve fosil yakıtlar gibi çeşitli enerji türleri vasıtası ile karşılanmaktadır. Bu enerji kaynakları içerisinde en yaygın şekilde kullanılan kaynak ise petroldür. Petrol endüstrisinin petrolün bulunması, bulunan rezervlere yatırım yapılması ve sonrasında işletilip pazara sunulması süreçleri sabit maliyetlerin yüksek olduğu büyük yatırımlar gerektiren projelerdir. Uluslararası petrol sisteminin aktörleri arasındaki etkileşimin aldığı yön ekonomi, politika, jeoloji, tarih ve sosyoloji gibi birçok disiplinden etkilenmektedir. Bu etkileşimin kökenleri ise petrolün henüz arama tarama çalışmaları evresinde yatmaktadır. Ekonomik gelişmeleri ve sosyal yaşantılarının kesintisiz bir şekilde sürmesi için tüketici ülkelerin petrol arzını güvene almaları gerekmektedir. Petrol üreticisi ülkeler de bu enerji kaynağına hayati bir derecede bağımlıdırlar. Başlıca gelir kaynakları petrol satışı olan bu ülkeler ise ekonomik gelişme ve sosyal hayatlarının devamı için petrol gelirlerine, talep güvenliğine ihtiyaç duymaktadırlar. Uluslararası petrol sisteminin önemli diğer aktörleri ise petrol şirketleridir. Uluslararası Petrol Şirketleri, Milli Petrol Şirketleri ve Bağımsız Petrol Şirketleri bu hidrokarbon kaynağına sahip ülke yönetimleri ile birlikte petrolün küresel akışı içerisinde üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmektedirler. Petrol şirketlerinin görev ve sorumlulukları imtiyaz sistemi ve kontrat sistemi ile belirlenen petrolü yeraltından tüketim pazarına ulaştıran süreç ile sona ermemektedir. Petrol şirketleri bu sistem içerisinde hem ülkesel hem de küresel ekonomik dengeler içerisinde anahtar bir yeri olan petrol fiyatlarının belirlenmesi konusunda da çok önemli roller üstlenmektedirler. Uluslararası bir sistem özelliği gösteren bu yapılanma içerisindeki aktörler karşılıklı olarak birbirlerine bağımlıdırlar. Bu sistem içerisindeki her bir unsur gücü oranında sistemi etkilemekte ve bu sistemden değişen oranlarda etkilenmektedir. Anahtar Sözcükler 1. Enerji 2. Ham Petrol 3. Sistem 4. Arz Güvenliği 5. Petrol Fiyatları
Özet (Çeviri)
Energy consumption is vital for sustainable development. This energy need which is vital for sustainable development is faced with various energy sources such as renewable energy sources and fossil fuels. Oil is the most widely used energy source among these sources. The stages of oil industry which explore oil, make investments on the reserves and supply oil to the market are projects which require high fixed costs and big investments. The direction of the interaction among the actors of the international oil system is influenced by various disciplines such as economics politics, geology, history and sociology. The roots of this interaction lie even in the exploration period. Consumer countries have to secure their oil supplies for uninterrupted continuation of their social life and economic development. Oil producer countries, also, are vitally dependant on this energy source. Producer countries primary source of income of which is oil trade are dependant on the security of oil demand for their social life and economic development. Other important actors of the internarional oil system are the oil companies. International Oil Companies, National Oil Companies and Independent Oil Companies perform their duties and responsibilities of the global flow of oil with the host governments, the owner of this hydrocarbon source. The duties and responsibilities of the oil companies do not end with the supply of oil to the market from the exploration stage which is determined by either the concession system or the contract system. Oil companies acquire very important roles in the determination of oil prices which occupy a key position in both national and global eceonomic balance. The actors of this structure, which functions as an international system, are interdependant to each other. Each component of this system both influences and is being influenced by this system with different ratios in relation to its strength. Key Words 1. Energy 2. Crude Oil 3. System 4. Security of Supply 5. Oil Prices