Kent yoksulluğunu önlemede kent yönetimlerinin rolü: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of city administrations in preventing city poverty: Ankara Greater Municipality example
  1. Tez No: 209527
  2. Yazar: ÖZLEM ALTUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Yoksulluk ve yarattığı sorunlar giderek ağırlaşmaktadır. B aşta büyük kentler olmak üzere, günümüzde kentler yoksulluğun giderek arttığı ve çeşitlendiği alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır . Yaşanan gelişmelerle birlikte yoksulluk sorunu, hem akademik çevrelerin hem de kent yönetimlerinin önemli gündem konularında birisi haline getirmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, ?yoksul? ve ?yoksulluk? kavramları tanımlanarak sınırın nasıl çizileceği konusuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Kavramsal bir bakışla yoksulluğa ilişkin tanımlamalar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca çalışmanın odak noktalarından biri olan kent yoksulluğu ele alınmıştır. İkinci bölümde kentleşme ve beraberinde getirdiği sorunlardan yola çıkılarak Türkiye kentleri için değerlendirmeler yapıldıktan sonra mevcut istatistikler çerçevesinde Türkiye'deki yoksulluğun analizi yapılmıştır. Aynı bölümde, yoksullukla mücadelede, sosyal hizmetin ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) önemine de değinilmiştir. İlk iki bölümde literatür taramasına dayalı verilen bilgilerden sonra, üçüncü ve son bölümde Ankara Büyükşehir Belediyesinin Ankara'daki kent yoksulluğunu önlemeye yönelik temel faaliyetleri ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesinin yetkili birimleri ile irtibat sağlanıp gerekli veriler elde edilmiştir. Elde edilen verilere istatistiki bilgiler de eklenerek konuya belirginlik kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty and the problems of poverty are getting more intense as time goes on. Today?s cities, particularly the larger -the bigger- ones, seem as places where the poverty is getting more widespread and more diversified. In cooperation with some progresses, the problem of poverty became one of the major topics of both academicians and urban administrative units. In the first part of this study, it is tried to make the boundaries of poverty obvious by defining the terms ?poor? and ?poverty?. Some in formation about the definitions related to poverty within a conceptual framework has given in that study. Moreover, one of the focal point of the study, Urban Poverty, is argued out. In the second part of the study, after evaluating cities of Turkey with the problems of urbanizations and its indirect troubles, problems of poverty in Turkey analyzed in the framework of present statistics. In the same part, for the struggle of poverty, it is touched the fringes of the importance of social services and non -governmental organizations (NGO). After the information of the literature search in the first two parts, in the third and the final part of the study, basic actions that Ankara Metropolitan Municipality took for preventing urban poverty in Ankara are tired to be stated. In that subject, some sufficient acquirements are obtained by connecting related units of Ankara Metropolitan Municipality. By adding statistical data to those accessed ones, the subject has been clarified.