Türkiye otomotiv sektörünün kendini örgütleyen haritalar ile finansal analizi
Financial analysis of Turkey automotive industry with self organising maps
- Tez No: 244227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OYA H. YÜREĞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde işletmeler sahip oldukları yapı itibari ile birçok finansal hareketi sistemlerinde bulundurmaktadırlar. Finansal analiz çalışmaları kapsamında temel problem; yatırım ve satınalma kararlarının etkin vermek, şirketlerin kredibilitelerini ölçmek ve gelecek durumu tahmin etmektir. Bu amaçla; Türkiye'de otomotiv sektöründe ve İMKB'de faaliyet gösteren 6 işletmenin 1998-2008 yılları arasındaki; bilanço ve gelir tablolarından elde edilen finansal oranları kullanılarak, finansal performansları saptanmıştur. İşletme göstergeleri ve makro bazda ülkenin öncü göstergelerini de kullanarak, firmanın finansal başarısını ve ihracat oranlarını etkileyen gizli ilişki parçacıkları araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada verilerin analiz edilmesinde yapay sinir ağlarının önemli bir çalışma alanı olan; ?Kendini Örgütleyen Haritalar (KÖH)? algoritması kullanılmıştır. Algoritmanın işletilmesi için Delphi 7.0 programlama dili ile bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılımın ve modelin doğruluğunu test etmek amacıyla Matlab 2008 yazılımının ?SOM Toolbox? bileşeni kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Companies have a lot of financial transactions due to their structure which they have. The basic problem within the scope of financial analysis workings is to make effective investment decisions, to evaluate companies? credibilities and to predict future financial condition. For that purpose, by using financial ratios which have been acquired from balance sheets and income statements of six companies which operates on İMKB and Automotive Industry, these companies financial performance have been evaluated. By using company indicators and macro indicators, the hidden relation particules which effect companies? export rate and financial performance have been tried find out. Self organising maps algorithm which is the important working area of artifical neural networks has been used to analyze datas. In order to work the algorithm, a software has been developed with Delphi 7.0 programming language and in order to validate the software and concept model, Matlab 2008?s ?Som Toolbox ? component has been used. According to analysing?s fundings, the suggestions has been made to investors, creditors and employers.