Yetenek yönetımınde bır uygulama: üst düzey yönetici yetiştirme amaçlı geliştirme programı
An application in talent management: a leadership development program for succession management
- Tez No: 209577
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalısmada; ?Yetenek Yönetimi?, ?Yedekleme Yönetimi? kavramlarını stratejikinsan kaynakları yönetimi perspektifinde açıklayanak tüm bu kavramları birlestirenbir uygulama örnegiyle yüksek potansiyelli çalısanların yönetsel devamlılıgısaglayacak sekilde seçilmesi ve gelistirilmesi konusu irdelenmistir.Bu çerçevede, yetenek yönetimi ve yedekleme yönetimi fonksiyonlarını ele alınarak,bu fonksiyonların diger insan kaynakları süreçleriyle etkilesimi açıklanmıs veyedekleme amaçlı, yüksek potansiyelli çalısanların seçimi, degerlendirilmesi, sirketstratejileri ve yetkinlikleri kapsamında gelistirilmesi ile ilgili bir program gelistirilerekörnek bir uygulama aktarılmıstır. Sonuç olarak, stratejik insan kaynakları yönetimiuygulayan isletmelerde orta ve uzun vadeli planlarına ulasmada yetenek veyedekleme yönetimi uygulamasına ihtiyaç duyuldugu ortaya konmustur. Buradakritik olan nokta isletmenin amaç ve stratejilerine en uygun olan yaklasımın vesürecin isletmeye özel olarak tasarlanması gerekliligidir.Uygulama bölümünde incelenen örnek isletme, çalısanlarının gelisimine verdigiönemi IIP Standardı ile belgelenen ilk iki Türk sirketinden biridir. Söz konusu sirketinseçilme nedeni çalısmamızın teori bölümünü destekleyen bire bir özellikleri tasımasıve özel tasarlanan kapsamlı bir yedekleme amaçlı yetenek yönetimi uygulamasınasahip olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to explain the concepts of ?Talent Management?,?Succession Management? within the perspective of Strategic Human ResourcesManagement with an example of a succession planning program which aims todevelop future leaders of the company.In this regard, the interaction between other Human Resources practices andtalent management, succession planning functions are explained. The processes ofhigh potential identification, assessment and selection, talent development in linewith the company strategies and competencies are described with anactually implemented talent management and development program. As aconclusion, it is pointed out that companies that have strategic human resourcesmanagement practises eventually need talent management and succesison planningprograms in order to accomplish their mid and long term plans. The most criticalpoint is that customised / tailor made programs alligned with the companyobjectives and strategies create real value over off the shelve or generic programs.Example in this study was chosen as it is one of the two Turkish Companies havingInvestor In People Certificate which certifies its commitment on People developmentand it is a unique application whics was designed according to Companies? strategiespriorities and needs.