Rize yöresi halk oyunlarının hareket açısından incelenmesi
Analyzing Rize native folk dances in terms of motion
- Tez No: 209581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT KURTİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Rize Yöresi Halk Oyunlarının Hareket Açısından İncelenmesi? adlı bu tezçalışmasında, Rize oyunlarının ritmik yapılarından yola çıkarak, hareket cümleleribirim zamanlara bölünmüştür. Her hareket cümlesi ele alınırken vücuttaki ayak,bacak, gövde ve kol pozisyonları değerlendirilmiştir.Bu bağlamda dokuz oyun ele alınarak, yörede kullanılan vücut hareketleriningenel karakteristik özelliği de ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Oyunlar hareketaçısından incelenirken; halk oyunlarının eğitim ve öğretiminde tercih edilen ifadelergöz önünde bulundurularak tanımlamalar yapılmıştır.İlk bölümde, kültürel değerlerin korunmasıyla ilgili genel bir açıklamayapılmış ve bu değerlerin yok olup silinmemesi, hatta var olanın yozlaştırılmamasıiçin; araştırılması, ortaya çıkarılması, korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıgerekliliği üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, Rize ili hakkında genel bir bilgi verilmiş ve yörenin tarihselgeçmişine kısaca değinilmiştir. Yörenin tarihsel süreci incelendiğinde, kültürlerinzengin birikiminin kaynağı ve geleneksel kültürdeki yeri daha iyi görülmektedir.Üçüncü bölümde, ?horon?un kelime anlamı, farklı kaynaklardanyararlanılarak çeşitli şekillerde ifade edilmiştir.Dördüncü bölümde ise, oyunların vücuttaki ritmik açılımları; hareketin aktifolarak yoğunlaştığı bölgelere göre (ayak, bacak, gövde ve kollar) ele alınmıştır.Birim zaman içerisindeki dağılım şekli, fotoğraflarla desteklenerek sunulmuştur.Sonuç bölümünde, tez çalışması boyunca dile getirilenler ışığında, Rize yöreoyunlarının ritmik yapıları, hareketin vücuttaki uygulanış şekli, oynanış formları gibiyönleri ele alınmış ve bunlarla ilgili tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, named ?Analyzing Rize Native Folk Dances in Terms ofMotion? , starting from the rhythmic formation of Rize dances, motion poses weredivided into unit beats. While handling each motion pose, the spots of foot, leg, trunkand arm positions of the body were taken into consideration.In this context nine dances were studied and general characteristics of thelokal body motions were tried to be clarified. While the dances were being analyzedin the motion field, the definitions of the terms that were used in folk dances weregiven bearing in mind the fact that it?s taught and trained.In the I.Part, regarding the preserve of the cultural assets, a general idea wasgiven and some points were presented to those who would appreciate its value.Moral values should be inspected, seeked and protected. If we can preserve anddevelop them we wouldn?t be only protecting our native culture but we would alsobe transferring it to the generations after us.In the II. Part, the city itself was generally introduced and the local historywas mentioned briefly. As the historical process was discussed, one wouldunderstand the reason of its rich culture and can see where it stands and howimportant that standing is to our culture.In the III. Part, furthermore, several illustrations of the word definition of?horon?, supported from a variety of different sources, were found within reach.In the IV. Part, the rhytmic distribution of the dances in the body and thecenter point of the motions according to foot, leg, trunk and arms were examined.Illustrations of unit beats were argued and presented with the photos.In the Final Part and with the light of the topics discussed in this thesis study,some parts such as the rhythmic formation of Rize folk dances, the illustration of themotion, dancing styles were studied and related conclusions were made