The relationship among face validity,reliability and predictive validity of university efl preparatory school achievement tests
Üniversite İngilizce yabancı dil hazırlık okulu başarı sınavlarının görünüş geçerliği, güvenirliği ve yordama geçerliği arasındaki ilişki
- Tez No: 209587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JODEE WALTERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısma görünüs geçerligi ile güvenirlik ve yordama geçerligi gibi nispeten daha nesnel sınav ölçütleri arasındaki iliskiyi incelemistir. Çalısma Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda yapılan basarı sınavlarının görünüs geçerligi, güvenirligi ve yordama geçerligini de incelemistir. Bu çalısmada kullanılan veri toplama araçları iki anket ve C- (baslangıç) seviyesindeki ögrencilerin sınav notlarıdır. lk olarak, sınavların görünüs geçerligi ve güvenirlik derecesini belirlemek üzere okutmanlara ve ögrencilere anketler verilmistir.Sonra, yordama geçerligi derecesini bulmak amacıyla ögrencilerin birinci dönem ortalamaları, ikinci dönem ortalamaları, genel ortalamaları ve final notları arasındaki korelasyonlara bakılmıstır. Veri analizi görünüs geçerliginin, güvenirlik ve yordama geçerligi gibi nesnel sınav ölçütleriyle çelismedigini ortaya koymustur. Fakat, görünüs geçerligi ve güvenirlik analizleri yerel sınav sistemindeki bazı önemli kusurları ortaya çıkarmıstır. Eger arastırmacı sınavların yalnız görünüs geçerligi, ya da yalnız güvenirligi, ya da yalnız yordama geçerligini inceleseydi bu kusurlar ortaya çıkarılamazdı. Bu nedenle, sınavları çok yönlü incelemek ve çesitli kaynaklardan bilgi edinmek çok önemlidir. Ayrıca, analiz sonucunda ortaya çıkarılan kusurlara ragmen, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda uygulanan basarı sınavlarının görünüs geçerligi, güvenirligi ve yordama geçerliginin yüksek oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between face validity and relatively more objective measures of tests, such as reliability and predictive validity. The study also examined the face validity, reliability and predictive validity of the achievement tests administered at Zonguldak Karaelmas University Preparatory School. The instruments employed in this study were two questionnaires and C- (beginner) level students? test scores. First, instructors and students were given questionnaires to define the degree of face validity and reliability of the achievement tests. Second, the correlations between students? first term averages, second term averages, cumulative averages and the end-of-course assessment scores were examined to find the degree of predictive validity. Analysis of data revealed that face validity does not contradict with more objective measures of tests, such as reliability and predictive validity. However, face validity and reliability analyses revealed some important weaknesses in the local testing system. These weaknesses would not have been revealed if the researcher had looked at only face validity, or only reliability, or only predictive validity of the tests. Therefore, it is very important to look at tests from multiple perspectives, and get information from a variety of sources. Additionally, it has been found that the face validity, reliability and predictive validity of the achievement tests administered at Zonguldak Karaelmas University Preparatory School are high in spite of the weaknesses that were revealed in the analysis.