Efl students' use of English articles at different proficiency levels: A comparison of context and task type
İngilizce’deki tanımlıkların İngilizce?yi yabancı dil olarak öğrenen farklı seviyelerdeki öğrenciler tarafından kullanılması: İçinde bulundukları bağlam ve test çeşidine göre bir karşılaştırma
  1. Tez No: 209586
  2. Yazar: SERAP ÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. JODEE WALTERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalısma ngilizce'deki tanımlıkların Pamukkale Üniversitesi'nde ngilizce'yi yabancı dil olarak ögrenen baslangıç, orta ve ileri düzeydeki Türk ögrenciler tarafından kullanımını arastırmak için yapılmıstır. Çalısma ögrencilerin tanımlıkları kullanmadaki basarısının, tanımlıkların yer aldıgı isim öbegi çesidine göre degiskenlik gösterip göstermedigini incelemistir, ve ögrencilerin ngilizce'deki tanımlıkları kullanırken yaptıkları hataların çesitlerini analiz etmistir. Çalısma aynı zamanda tanımlık kullanımındaki basarının ögrencilerin yeterlilik seviyelerine ve onlara uygulanan testlere göre farklılık gösterip göstermedigini incelemistir. Veri çoktan seçmeli bir test, ve bir sayfalık kompozisyon yazma testi yoluyla toplanmıstır. Bu testlerin sonuçları ögrencilerin tanımlıkları kullanmadaki basarısının çoktan seçmeli testte tanımlıkların yer aldıgı isim öbegi çesidine göre degiskenlik gösterdigini ortaya koymaktadır. Fakat, kompozisyon yazma testinde tanımlıkların dogru kullanımı açısından isim öbegi çesitleri arasında önemli bir farklılık bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra her seviye grubu bir hata yaptıgında ya kullanılması gereken yerde tanımlık kullanmama ya da bir tanımlıgın yerine baska bir tanımlık kullanma egilimi göstermislerdir. Fakat, hataların çesidi ve sıklıgı ögrencilerin seviyelerine, isim öbegi çesidine ve ögrencilere uygulanan testlere baglıydı. Çalısma aynı zamanda tanımlık kullanımındaki basarının ögrencilerin yeterlilik seviyelerine ve onlara uygulanan testlere göre farklılık gösterdigini ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the use of English articles by beginner, intermediate, and advanced level Turkish EFL students at Pamukkale University. It examined whether the accuracy of article use by the students varied with respect to the types of noun phrase (NP) contexts, and analyzed the types of errors committed by the students in using English articles. It also investigated whether the accuracy of article use varied with respect to the proficiency levels and the tasks that were given to the students. The data were collected through a multiple choice task and a written production task. The results of these tasks revealed that the accuracy of article use by students varies with respect to the types of NP contexts in the multiple choice task. However, there is no significant difference among the types in terms of the accuracy of article use in the written production task. Moreover, each proficiency level tended to omit or substitute the articles when they make a mistake. However, the variety and frequency of these errors depended on the proficiency level of the students, type of the NP contexts, and the tasks that were given to the students. The study also revealed that the accuracy of article use varied with respect to the proficiency levels, and the tasks that were given to the students.