The effectiveness of repetition as corrective feedback
Hata düzeltmede tekrarlamanın etkisi
  1. Tez No: 209591
  2. Yazar: SEÇİL BÜYÜKBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JODEE WALTERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısma, geribildirimde tekrarlamanın, ögrencinin hatasını düzeltmesi ve dil edinimi üzerindeki etkisini incelemis ve ögrenci ve ögretmenlerin tekrarlamayı nasıl algıladıklarını arastırmıstır. Çalısmanın verileri gramer testleri ve hafızayı harekete geçiren görüsmelerle elde edilmistir. Çalısmada, kontrol ve uygulama sınıfındaki toplam otuz ögrenci ve ögretmenleri yer almıstır. Tekrarlamanın hata düzeltme üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için, kontrol ve uygulama sınıflarının dersleri gözlenmis ve kameraya kaydedilmistir. Dersteki geribildirim bölümleri yazıya dökülmüs, analiz edilmis ve kodlanmıstır. Bu geribildirim bölümlerine dayanarak gramer sınavı hazırlanmıstır. ki sınıfın gramer sınavları karsılastırılmıstır. Sonuçlar, hataları tekrarlanarak düzeltilen uygulama sınıfının, gramer sınavında daha iyi notlar aldıklarını ortaya çıkarmıstır. Ögrenci ve ögretmenlerin tekrarlamayı nasıl algıladıgını ögrenmek için, her sınıftan bes kisi ve ögretmenleriyle görüsmeler yapılmıstır. Kameraya kaydedilen her iki sınıftan bir geribildirim bölümünü seyretmeleri ve bu konuda yorum yapmaları istenmistir. Ögrenciler tekrarlamayı tercih ettiklerini ifade etmislerdir. Ögretmenleri ise bundan sonra tekrarlamayı daha sık kullanacagını bildirmistir. Bu çalısmanın sonuçları tekrarlamanın ögrencinin hatasını düzeltmesi ve dil edinimi açısından etkili oldugunu ve ögrenci ve ögretmenlerin tekrarlamaya karsı pozitif yaklasımları oldugunu açıga çıkarmıstır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effectiveness of repetition as corrective feedback in terms of its contribution to student uptake and acquisition, and explored students? and teachers perceptions of repetition. Data were collected through grammar tests and stimulated-recall interviews. Thirty students in control and experimental class and their teacher participated in the study. In order to discover the effectiveness of repetition as corrective feedback, the classes of the control and the experimental group were observed and videotaped. The feedback episodes in the two classes were transcribed, analyzed, and coded. Grammar tests were created based on these feedback episodes. The test results of the two classes were compared. The results revealed that the experimental class, which was exposed to repetition as corrective feedback, did better in the test. In order to find out the students? and teachers? perceptions of repetition, interviews were held with five students from each class and with their teacher. They were asked to watch a feedback episode from each class, and then to introspect about them. The students reported that they would prefer repetition. The teacher also said that he would use repetition more often. Findings of the study indicated that repetition as a correction technique is effective in terms of its contribution to uptake and acquisition, and students and teachers had positive attitudes toward repetition.