Genç yüzücülerin sırtüstü ve serbest yüzme stillerindeki çıkış performanslarının seçili parametrelerle değerlendirilmesi
Evaluation of young swimmers' start performance in backstroke and freestyle swimming styles based on selected parameters
  1. Tez No: 939753
  2. Yazar: EBRAR ŞEVVAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ŞARVAN CENGİZ, PROF. DR. ŞENAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Yüzme sporuna ait araştırmalar incelendiğinde özellikle çıkış mekaniği ile ilişkili çalışmaların az olması dikkat çekicidir. Bu çalışmanın amacı, yüzücülerin serbest ve sırtüstü çıkış performanslarına ait kinematik parametreler ile seçili performans parametreleri ve postüral değerler arasındaki ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya antrenman yaşı ortalamaları 3±0,69 yıl olan 30 (kadın n=13, erkek n=17) müsabık yüzücü katılmıştır. Deney 3 oturumdan oluşmaktadır. 1. Oturumda; sporculara deney esnasında uygulanacak olan çıkış mekaniğini öğretmek amacıyla iki (2) familarizasyon oturumu uygulanmıştır. 2. Oturumda ise araştırmanın çıkış performansına ilişkin biyomekanik parametreler ölçülmüştür. Bu oturumda katılımcılar çıkış platformu kullanılarak üçer (3) tekrar track ve sırtüstü çıkış yaptırılmıştır. Çıkış performanslarının analizi için“GoPro 10, Temel Tripod ve DACTRONICS HS-200 Start System”cihaz ve ekipmanları kullanılarak kaydedilmiştir. Alınan görüntüler,“Kinovea 0.9.5”adlı biyomekanik analiz programı ile değerlendirilmiştir. 3. Oturumda ise sporcuların postür analizleri gerçekleştirilmiş olup değerlemndirme“Apecs-AI Postür Değerlendirme ve Düzeltme Sistemi®️”(Apecs Posture Analysis Pro Plus 8.2.6 Versiyon) mobil postür analiz programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ek olarak bu oturumda“New York Postür Değerlendirme”yöntemi kullanılarak postür analizi yapılmıştır. Seçili performans parametrelerinden“TecnoBody PK200”cihazı ile dinamik denge performansı, dikey sıçrama ölçümleri ise“Microgate Witty Wirelles Training Timer”cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: When examining research on swimming, it is notable that studies focusing on the mechanics of starts are relatively scarce. The purpose of this study is to investigate the relationship between kinematic parameters of swimmers' freestyle and backstroke start performances with selected performance parameters and postural values. Materials and Methods: A total of 30 competitive swimmers (13 females, 17 males) with an average training age of 3±0.69 years participated in the study. The experiment consisted of three sessions. In the first session, two familiarization sessions were conducted to teach the swimmers the start mechanics to be applied during the experiment. In the second session, biomechanical parameters related to start performance were measured. During this session, participants performed three (3) repetitions of both track and backstroke starts using a starting platform. The start performances were recorded using“GoPro 10, Basic Tripod, and DACTRONICS HS-200 Start System”equipment. The footage was analyzed using the biomechanical analysis software“Kinovea 0.9.5.”In the third session, postural analyses of the athletes were conducted using the mobile postural analysis program“Apecs-AI Posture Evaluation and Correction System®️”(Apecs Posture Analysis Pro Plus 8.2.6 Version). Additionally, the“New York Posture Assessment”method was employed for postural evaluation. Among the selected performance parameters, dynamic balance performance was measured using the“TecnoBody PK200”device, and vertical jump performance was assessed using the“Microgate Witty Wireless Training Timer”device.