İşletmelerde dogal grupların iş tatmini üzerindeki etkıleri ve bir uygulama
The effects of natural groups on businesses and an application
  1. Tez No: 209595
  2. Yazar: OSMAN ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TİKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yapısı itibariyle birer biçimsel grup niteliğinde olan işletmelerin bünyesinden çok sayıda doğal gruplar bulunmaktadır. Bu grupların işletme yönetimi açısında taşıdıkları önem ?insan ilişkileri yaklaşımı? konusundaki deneylerden açıkca ortaya çıkmıştır. Doğal grupların işletmelerin amaçlarına ulaşmada önemli rol oynamaktadırlar. Bu rollerden birisi de çalışanların iş tatmin düzeyinin yükselmesinde olan pozitif etkisidir. Bu çalışmanın konusu; Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki ve çevre illerdeki büyük ölçekli üretim işletmelerinde doğal grupların iş tatmini üzerindeki etkilerini irdelemektedir. Çalışma üç bölümde oluşmaktadır. Birinci bölümde doğal gruplar, ikinci bölümde ise iş tatmini konuları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde de araştırma metodolojisi ve bulguların değerlendirilmesine yer verilmiştir. Çalışma sonuç ve önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses which have features of structural groups involve a great deal of natural groups in them. The importance of those groups in terms of business administration has been found out significantly by experiments done concerning ?The Approach of Human Relationships?. The natural groups play an important role for businesses to reach their aims. One of these roles is the positive effect of staff?s rising job satisfaction. The subject of this study is the discussion of natural groups? effects in large establishments in Southeastern Anatolian Project and surrounding districts on job satisfaction. The study involves three parts. The first one is about natural groups and the second part is on job satisfaction. The research methods and findings have been explained in the third part. The study has been terminated with result and suggestions.