The effect of combined strategy instruction on reading comprehension
Birleşik strateji eğitiminin okuduğunu anlama üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 209612
  2. Yazar: ESRA BANU ARPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JODEE WALTERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısma (a) birlesik strateji ögretiminin okudugunu anlama üzerindeki etkileri (b) ögrencilerin okuma egitimindeki birlesik strateji ögretimi hakkındaki görüslerini ve (c) ögretmenlerin birlesik strateji ögretimi hakkındaki görüslerini ve strateji ögretimi sürecindeki deneyimlerini arastırmıstır. Dört yüksek-orta düzey sınıf (iki deney iki control sınıfı) çalısmaya katılmıstır. Deney grubu dört hafta boyunca strateji egitimi alırken, control grubu aynı ders programını strateji egitimi almadan tamamlamıstır. Dört haftalık ögretim sürecinde Chamot ve O'Malley' nin (1994) strateji ögretim modeli Bilissel Akademik Dil Ögrenme Modeli (CALLA), uygulanmıstır. Dört haftalık çalısmanın öncesinde ve sonrasında, bir IELTS okuma sınavı ile ögrencilerin okudugunu anlama yetileri degerlendirilmistir. Egitim sonrası okuma sınavında ögrencilerinin strateji kulanımı ile ilgili veri toplamak için retrospektif sesli düsünme protokolü kullanılmıstır. Egitim sonrasında, deney grubu ögrencilerinin strateji egitimi programı hakkındaki görüslerini incelemek için anket uygulanmıstır. Son olarak deney sınıfı ögretmenlerinin deneyimleri ve düsünceleri hakkında bilgi edinmek için bire bir görüsmeler yapılmstır. Arastırma sonuçları deney grubu ögrencilerinin egitim sonrası sınav sonuçlarında anlamlı yükselis oldugunu ortaya koymustur. Bununla birlikte, sesli düsünme protokol sonuçları deney grubu ögrencilerinin egitim sonrası okuma sınavında genis kapsamlı strateji kullandıklarını göstermistir. Anket ve bire bir görüsmelerin incelenmesi birlesik strateji egitiminin, hem ögretmenler hem de deney grubu ögrencileri üzerinde olumlu etkileri oldugunu ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
This study investigated (a) the effectiveness of combined strategy instruction on reading comprehension, (b) students? perceptions of combined strategy training in reading instruction, and (c) teachers? perceptions about combined reading strategy instruction and their experiences during strategy instruction. Four upper-intermediate classes (two as control groups and two as experimental groups) participated in the study. The experimental group received four-week long combined strategy instruction while the control group followed the current reading syllabus without strategy instruction. During the four-week study, Chamot and O?Malley?s (1994) strategy instruction model, Cognitive Academic Language Learning Approach (CALLA), was followed for the most part. Prior to and after the four-week study an International English Language Testing System (IELTS) reading test was given to the students to assess their reading comprehension. Retrospective think-aloud protocols were used after the post-reading test in order to gather evidence on the use of strategies during the post-test. Following the treatment, a questionnaire was administered to the experimental group students in order to explore their perceptions of the strategy instruction program. Finally, the instructors of the experimental classes were interviewed about their experiences during the treatment period. The data analysis showed that the experimental group showed significantly greater improvement on the reading test after the four-week study. Furthermore, the retrospective think-aloud protocols demonstrated that experimental group students employed a broad range of strategies during the post-reading test. The analysis of the questionnaire and interviews revealed that combined strategy instruction had a positive impact on both teachers and students.