An EFL textbook evaluation study in Anatolian high schools: New bridge to success for 9th grade new beginners
Anadolu liselerinde okutulmakta olan 'New bridge to success for 9th grade new beginners' adlı ders kitabının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 209611
  2. Yazar: SEDA AYTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SEZER, YRD. DOÇ. DR. JODEE WALTERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalısma `New Bridge to Success for 9th Grade New Beginners' (NBS) adlı ders kitabının incelenmesine yönelik olarak ngilizce Ögretmenleri'nin tutumlarını ve aynı zamanda Türkiye'deki lise ögrencileri için düzenlenebilecek model bir ngilizce ders kitabı ile ilgili olarak ögretmenlerin görüslerini arastırmıstır. Çalısma 2006 Haziran ayı içerisinde Ankara ilinde, 13 faklı Anadolu Lisesi'nde görevli olan 60 ngilizce ögretmeniyle gerçeklestirilmistir. Bu çalısma için iki çesit veri toplanmıstır. Öncelikle, 60 ngilizce ögretmenine anketler dagıtılmıstır ve sonrasında bu anketi dolduran 12 ngilizce ögretmeniyle görüsmeler yapılmıstır. Bunların dısında, söz konusu ders kitabı, ögretmenlerin kitap ile ilgili görüsleri ve bu kitabının gerçek özellikleri arasında var olabilecek uyum ve farklılıkları belirlemek için baslıca bir materyal olarak kullanılmıstır. Anadolu Lisesi Ögretmenleri'ne verilen anketin amacı ngilizce ögretmenlerinin NBS adlı ders kitabını nasıl degerlendirdiklerini belirlemekti. Anket Likert ölçeginde düzenlemis sorular ve iki adet açık uçlu sorudan olusmustur. Anketin ardından yapılan görüsmeler, söz konusu ögretmenlerin, lise ögrencileri için hazırlanabilecek model bir ngilizce ders kitabına yönelik öneri ve görüslerine yer vermektedir. Ankette yer alan veriler, ortalamalar, yüzdelik ve sıklık degerleri dikkate alınarak degerlendirilmistir. Anketteki iki açık uçlu soru ve görüsmelerdeki tüm sorular niteliksel arastırma teknikleriyle analiz edilmistir. NBS adlı ders kitabındaki okuma metni örneklerinin okunabilirlik seviyesini belirlemek için Flesch-Kincaid Okunabilirlik Analizi uygulanmıstır. Ayrıca, ders kitabındaki kelime yogunlugu ve dagılımını tespit etmek için Vocabprofiler düzenegi kullanılmıstır. Analizler, ögretmenlerin NBS adlı ders kitabının özelliklerine iliskin degerlendirmeleri arasında uyum ve farklılıklar oldugunu göstermistir. Bulgular, ayrıca arastırmacının ders kitabını analiziyle, ögretmenlerin ders kitabını degerlendirmeleri arasında baglantı oldugunu göstermistir. Ancak, kitabın bir takım özellikleriyle ilgili olarak ögretmen görüsleriyle arastırmacının söz konusu kitap ile ilgili görüslerinin arasında farklılıklar oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
This study explored English teachers? attitudes towards the evaluation of the textbook New Bridge to Success for 9th Grade New Beginners (NBS) and the study also investigated teachers? perceptions concerning main characteristics of a model ELT textbook designed for high school students in Ankara. The study was conducted with 60 English teachers from 13 different Anatolian High Schools in Ankara during June 2006. Two sets of data were used for this study. First, a questionnaire was distributed to 60 English teachers and interviews were completed with 12 of the teachers who returned the questionnaire. In addition, the textbook NBS is used as core material for analyzing the data in terms of determining the correspondences and discrepancies between the teachers? reports and the actual features of the textbook. The purpose of the questionnaire administered to Anatolian High School teachers was to determine how the English teachers evaluate the textbook NBS .The questionnaire consisted of Likert scale items and open ended questions. The follow-up interviews provided insight into teachers? suggestions and beliefs considering the features of a model ELT textbook designed for the high school students. The data in the questionnaire was analyzed by calculating the mean scores, percentages and frequencies. Two open-ended questions in the questionnaire and the interviews were analyzed by using qualitative techniques. Flesch-Kincaid readability test was administered in terms of determining the readability level of the reading samples in the textbook NBS. In addition, the Vocabulary Profiler was used to set out the vocabulary load and gradation in the textbook. According to the analyses, teachers? evaluations depicted agreement and disagreement considering the features of the textbook NBS. The findings also showed that the researcher?s own observations of the textbook elements correspond to the teachers? evaluations. On the other hand, there are a number of aspects wherein the participants? responses reflect discrepancies when compared with the analysis of the textbook by the researcher.