İç mekanda özgün rölyef arayışları
Searchs for authentic reliefs in locations
  1. Tez No: 209627
  2. Yazar: CENGİZ GÖĞEBAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
??ç mekânda özgün rölyef arayısları?, dönemin toplumsal ve kültürel yapısını açıklamak gibi sosyal bir görevi üstlenmesiyle birlikte, tarihe de tanıklık yapmaktadır. Bir medeniyetin kültürel zenginliğini yansıtan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Eski uygarlıklarda yapılan kabartmalarda, konu genellikle doğadır. Örneğin; yapraklar, hayvan figürleri gibi. Bu çalısmalarda yine doğa çıkıslıdır. Yine tez kapsamı içerisinde rölyefin tarihi serüveni teorik olarak ele alınmıstır. Geçmis uygarlıklarda rölyefin hangi teknikle nasıl bir amaç doğrultusunda ele alındığı da yine teorik olarak ele alınmıstır. Çalısmalarda tanıdık bir dil kullanarak, özgün tasarımlar olusturmak amaçlanmıstır. Çalısmalar eski uygarlıklarda olduğu gibi herhangi bir alet kullanarak, tas veya mermer gibi malzemeleri oyarak değil de, kil ile önce biçimlendirip, ana tema olusturulduktan sonra kalıp alma ve dökme tekniğiyle uygulanmıstır. Daha sonrasında ise elde edilen pozitif çalısma müdahale edilerek oyulup bazı dokular verilmistir. Rölyefin insanlık tarihi hakkında bilgiler edinmemiz için ne kadar önemli olduğu ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
?Searchs for authentic reliefs in Locations? both reflects in social and cultural structure of the age and testifies to the history. And also it is one of the components that brings out the cultural variety of a civilization. The subject of the reliefs made in the ancient times is usually the nature. For example: leaves, figures of animals etc. The reliefs that we have worked on has the same origins too. In the extent of our thesis the historical development of reliefs has been considered theoretically. Which techniques have been used. And what have been intended to do in the reliefs of ancient times is also studied. Using a familiar speech it has been aimed to create original conceptions. Our works have been created not by using any tools and carving marbles or rocks as in the ancient times, but firstly we have given a shape by using clay and created the main them, then we have taken a mold of the statue, and at the end we have poured it into a mold. As a result the work of art that we had is carved partly and has given the last shape. The thesis focuses on the importance of reliefs in the history of civilization. III