Aspects of thrteenth century Franciscan education with particular regarel to the pravince of anglia
Onüçüncü yüzyıldaki Fransisken eğitiminin özellikleri
- Tez No: 64387
- Danışmanlar: DR. PAUL LATİMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Özet Fransisken tarikatının onüçüncü yüzyılda geçirdiği hızlı değişim iyi bilinir. Tarikat, başlangıçta yoksulluk ve dilenciliğe yeminli bir grup biraderden oluştuğu halde, kısa zamanda rahip entellektüeller tarafından yönetilen, tüm Avrupa'da yaygın bir okullar ağına sahip bir organizasyona dönüşmüştür. Bu okulların en iyi ve en önemli olanları ortaçağın ünlü üniversitelerine entegre olmuş ve bu üniversitelerde pek çok Fransisken ders vermiştir. Bu dönüşüm süreci ve bu sürecin doğası bugün tam olarak anlaşılamamıştır. Fransiskenlerin İngiltere'deki yerleşimi bu dönüşümün semptomlarından biridir. Tarikat bu bölgedeki faaliyetlerini entellektüel merkezlerde yoğunlaştırmış ve pek çok okullar kurmuştur. İngiltere yerleşimi aynı zamanda bu dönüşümün ne şekilde gerçekleştiğini göstermek açısından da önemlidir. Erken dönemlerdeki yasal belgelerden anlaşıldığı kadarıyla, okullar ve öğrenciler için konulan kurallar tarikatın organizasyonundaki dinamik özelliklerden biridir. Zamanla tarikatın başlangıçtaki hedeflerinden uzaklaşması için, laik üniversite hocalarına ve tarikat içindeki muhalif Fransiskenlere karşı haklı gerekçeler gösterilmesi zorunlu oldu. Yalnızca rahip biraderlere eğitim hakkı tanıyarak, bu gerekçelerden birini formüle eden kişi tarikatın başkanlarından ve bilgin olarak ün yapmış Bonaventura'dır. İngiliz Fransisken bilginleri de kendilerinin bir sonucu olduğu bu dönüşümü sonuna dek desteklediler.
Özet (Çeviri)
Abstract The transformation of the Order of Friars Minor in the course of the thirteenth century is well known - from a group consisting mostly of laymen vowed to poverty and mendicancy, into well-established Order throughout Europe, dominated by clerical intellectuals, with a network of schools the best and most important of which were integrated into the universities, where Franciscan lectors held prestigious chairs. This transformation is incompletely understood. The Franciscan settlement in England, with its concentration on seeking out intellectual centers and on the development of schools, was not only symptomatic of this transformation, but also offers illuminating evidence of the way in which the transformation was effected. Yet as a study of the fragmentary early Franciscan legislation on educational matters reveals, provision for schools and students was a dynamic feature of the whole Order's organisation during its first fifty years of its existence. Such a transformation needed to be justified against the attacks of secular masters and dissident Franciscans. It was Bonaventura, the Order's most famous scholar and minister-general, who formulated this justification by strictly limiting the developing educational provision to the Order's clerical scholars. English Franciscan scholars also joined the defence of the Order, thus helping to defend the transformation of which they were an outstandingly successful result.