Tükenmişlik sendromu ve tükenmişlik sendromuna etki eden faktörler (Gaziosmanpaşa Üniversitesi akademik personeli üzerinde bir analiz)
Burnout syndrome and factors that affect burnout (an analyses on academicians of Gaziosmanpaşa University)
- Tez No: 209647
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüz çalısma hayatını olumsuz yönde etkileyen unsurlardan birisi de tükenmislik sendromudur. Tükenmislik sendromu ilk kez 1974 yılında Freudenberger tarafından tanımlanmıstır. Freudenberger (1974) tükenmisligi ?basarısız olma, yıpranma, enerji ve gücün azalması veya tatmin edilemeyen istekler sonucunda bireyin iç kaynaklarında meydana gelen tükenme durumu? seklinde ifade etmistir. Sonraki yıllarda farklı is alanları ile ilgili olarak bu kavram üzerine pek çok arastırma yapılmıstır. Tükenmislik sendromu hem bireysel hem de örgütsel açıdan olumsuz etkilere yol açan bir olgudur. Bu çalısmada, Gaziosmanpasa Üniversitesi'nde görev yapan akademik personelin yasadıgı tükenmislik düzeylerini saptamak, bazı degiskenler ile tükenmislik düzeyleri arasındaki iliskiyi tespit etmek ve bu noktadan hareketle tükenme sorununun kaynagını belirleyerek soruna çözüm önerileri getirmek amaçlanmıstır. Çalısmada akademik personelin duygusal tükenme ve duyarsızlasma alt boyutları açısından orta, kisisel basarı alt boyutu açısından ise yüksek düzeyde tükenmislik yasadıkları tespit edilmistir. Çalısmanın sonunda arastırma bulgularına dayanarak akademik personelin yasadıgı tükenmisligi azaltabilecek öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Burnout is one of the component, that effect the work life negatively. It is first defined by Freudenberger in 1974. Freudenberger (1974) defined burnout as ?exhaustion of energy, power or sources caused by excessive demands; progressing stress process; and the loss of idealizm?. Today, there are a lot of study about this subject. Burnout syndrom is a fact that has negative effects on both personnel and organizational dimensions. Aim of this study is to identify the burnout levels of academic personnel in Gaziosmanpasa University, to evaluate the relationship between some variables of academic personnel?s burnout level and finally, by determining the origin of burnout problem, to create dealing methods with burnout syndrome. In this study, academic personnel reported moderate levels of emotional exhaustion and depersonalization, but high level of reduced personal accomplishment. At the end of the research, according to the diagnosis of the research some methods to diminish the academician?s burnout are advised.