Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki doyumları ve hizmet içi eğitim ihtiyaçları üzerine bir araştırma (Uşak ili örneği)
An examine about pre-school teachers' proffesional satisfaction and needs of in-service training (example of Uşak)
  1. Tez No: 294479
  2. Yazar: BUKET ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim öğretmenlerinin; mesleki doyumlarını ve hizmet içi eğitim ihtiyaçlarınıgörev yaptıkları okul türüne, görev sürelerine, eğitim düzeyine, görev yaptıkları okulların bulundukları yere, çalışma statülerine ve katıldığı hizmet içi eğitim sayısına göre incelemek amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda 2010- 2011 eğitim öğretim yılında Uşak İli'ndeKız Meslek Liselerine bağlı uygulamaanaokullarında, bağımsız anaokullarında ve ilköğretim okullarına bağlı anasınıflarında görev yapan 85 okul öncesi eğitim öğretmeni araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır.Araştırmanın amacına yönelik olarak öğretmenlerin özlük bilgilerine ulaşmak amacıyla Öğretmen Özlük Bilgileri Formu, hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla Hizmet İçi Eğitim İhtiyacı Anketi ve okul öncesi eğitim öğretmenlerinin mesleki doyum düzeylerini belirlemek amacıyla da Mesleki Doyum Ölçeği kullanılmıştır.Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin özlük niteliklerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarına etkisine yönelik araştırma sonuçları;?Okul öncesi öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaç düzeyleri görev yaptıkları okul türüne, görev sürelerine, eğitim düzeyine, görev yaptıkları okulların bulundukları yere, çalışma statülerine ve katıldığı hizmet içi eğitim sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir.Okul öncesi öğretmenlerinin özlük niteliklerinin mesleki doyumlarına etkisine yönelik araştırma sonuçları;?Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki doyum düzeylerinin görev yaptıkları okul türüne, görev sürelerine, eğitim düzeyine, görev yaptıkları okulların bulundukları yere, çalışma statülerine ve katıldığı hizmet içi eğitim sayısına göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır.?Şehir merkezinde görev yapan okul öncesi eğitim öğretmenlerinin mesleki doyum düzeylerinin gecekondu ve mahalle okullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerine göre daha yüksek olduğu söylenebilmektedir.Gerçekleştirilen bu araştırmanın okul öncesi öğretmenlerinin mesleki doyum düzeyleri ve hizmet içi eğitim ihtiyaç düzeylerine ilişkin alanyazına katkı sağlayacağı ve bu alanda yapılacak yeni araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study,it is aimed to examine pre-school teachers? proffesional satisfaction and needs of in-service training according to their school type, working periods, education level, school where they are placed, working status and the number of times that they have been in-service training.For this purpose, pre-school teachers who is working in independent kindergarden and kindergarden connected primary school in 2010-2011 academic year in province of Uşak constitute the study group.For the purpose of the study in order to achieve teachers? personal information Teacher Personnel Information Form were used, in order to determine the needs of in-service training In-Service Training Needs Survey were used, and Professional Satisfaction Scale were used to determine the pre-school teachers? level of Professional satisfaction.The research results for the effect of pre-school teachers? personal qualities on in-service training needs;?Levels of pre-school teachers? in-service training need shave not significantly difference according to their school type, working periods, education level, school where they are placed, working status and the number of times that they have been in-service training.The research results for the effect of pre-school teachers? personal qualities on professional satisfaction;?Levels of pre-school teachers? Professional satisfaction have not significantly difference according to their school type, working periods, education level, school where they are placed, working status and the number of times that they have been in-service training.?It can be said pre-school teachers working in the city center, the level of professional satisfaction is higher than pre-school teachers working in schools in the slums and neighborhood. .It is thoughtthatthisstudycontributetheliteraturerelatedtothepre-schoolteachers? in-service training needs and professional satisfaction, and shed light on research in this area.