Tek parti dönemi ilköğretim vatandaşlık bilgisi ders kitaplarında vatandaş modeli
The model of citizeship in primary education civics text books during the one-party period.
- Tez No: 209653
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısmanın amacı Cumhuriyetin ilk yıllarından baslamak üzere yetistirilmek istenen vatandas modelini döneme ait vatandaslık ders kitapları ısığında ortaya koymaktır. Arastırmanın iki ana problemi vardır. Bunlardan birincisi ?Türkiye'de Tek Parti Döneminde (1923?1945) yazılan Vatandaslık Bilgisi ders kitaplarında yer alan bilgilere göre devletin yetistirmek istediği vatandas modelinin ne olduğu sorusudur. Bu problemle iliskili olarak incelenen ikinci ana problem Cumhuriyet devrimleriyle planlanan ulus olusturma sürecinin evrensel, modernist, kültür üstü bir proje mi, yoksa ulusal/yerel bir proje mi olduğu sorusudur. Bu amaçla ?Türkiye Cumhuriyeti'nde Vatandaslık Bilgisi dersinin gelisimi, eğitimsel temeli, vatandaslık niteliklerinin neler olduğu ve ders kitaplarındaki vatandaslık anlayısının siyasal, hukuksal/anayasal, sosyo- kültürel, evrensel ve yerel boyutları arastırılmıstır. Çalısmanın sonucunda ise Tek Parti Döneminde yetistirilmek istenen vatandas modelinin bir boyutunun görev vurgulu, haktan çok vazife odaklı, gerektiğinde bireysel menfaatlerinden toplumun genel menfaatleri doğrultusunda vazgeçebilen, vatansever, milliyetçi bireyler yetistirmek olduğu ortaya çıkmıstır. Değer boyut ise geri kalmıslığın nedeni olarak gösterilen yerel kültürel ve dini unsurlardan arınıp rasyonel ve evrensel düsünen bireyleri ifade eden vatandaslık modeli olduğu görülmüstür. Bir baska deyisle, cumhuriyetçi ulus olusturma projesi bir boyutuyla ulusal/yerel vatandaslık kimliği olusturmaya çalısırken, diğer boyutuyla ulus-üstü, evrensel, modernist, aydınlanmacı veya kültür-üstü kisilik kurmaya çalısmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to search out the model of citizen that the state aimed to grow up trough Civics Text Books. There were two main problems of the study. The first one was this: ?Based on the Civics Text Books written during the One-Party Period (1923-1945) in Turkey, what was the ideal model of citizenship?? Related to this question, the second one was the question whether the nation building process based on the Republican revolutions was a universalist/modernist, meta-cultural project or a nationalist/local one. Toward this aim, we have explored the development of citizenship education and its educational aims; the features of citizenship; and the political, constitutional, socio-cultural, universal and local dimension of citizenship in the One-Party Period. We found that one dimension of the concept of citizenship during the One-Party Period referred to a duty-focused and duty based rather than right-based values; and citizens who forsake their rights for the sake of community, if necessary; patriotsits and nationalist individuals. The other dimension referred to individuals who think rationally and universally by abstracting themselves from the things such as cultural and religious values and attitudes that put them underdeveloped conditions. In other words, there were two dimensions of the republican nation building process. The first one contained a national/local citizenship identity, the second one contained meta-national, meta-cultural, universal, modernist, and enlightment dimension.