Kitab-ı fi'l fıkh (giriş-metin-dizin-tıpkıbasım)
- Tez No: 209665
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN SAĞOL YÜKSEKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Elinizdeki tez iyâü'l-Ma`neviyye `ale'l-Muqaddimeti'l-Gazneviyye adlı eserin satır altı olarak Memluk-Kıpçak diline aktarılmıs tercümesi üzerine yapılmıstır. Bu eser bizim çalısmamızdan önce kütüphane kayıtlarına Kitâb fi'l-Fıkh adıyla geçmis ve ilim alemine de bu adla tanınmıstır. Kitap Hanefî mezhebinde ibadet sekillerini ele almıs bir fıkıh eseridir. Tez dört ana bölümden olusmaktadır. &lk bölüm giriste kitabın tanıtımı, ismi, yazarı, tercüme eden sahıs, yazıldıgı yer ve tarih, niteligi, dil özellikleri, eser üzerinde yapılan çalısmalar ile Memluk-Kıpçak sahasında yapılan çalısmalar hakkında bilgileri verdik. &kinci metin bölmünde ise iki yüz altmıs altı sayfadan olusan metnin transkripsyonunu verdik. Ayrıca, satır altı tercüme olmasından dolayı bozuk cümle yapısına sahip olan metni, anlasılır olması için noktalama isaretlerinin de yardımıyla küçük cümlelere böldük. Arapça kısmında bulunup da tercüme edilmeyen bazı dua ve ayetleri oldugu gibi Arap alfabesiyle verdik. Metinde geçen bütün kelime ve birlesik kelimelerin yer aldıgı dizin kısmında kelimeleri mümkün oldugu kadar geçtigi yerlerdeki anlamlarına göre manalandırmaya özen gösterdik. Son bölümünde metnin tıpkıbasımını asıl sayfa numarasına sadık kalarak verdik. Tıpkıbasımının verilmesiyle metni, mukayeseli incelemenin yanı sıra Türkçenin imlâ tarihi için de bir malzeme teskil edecegini ve böylece çok daha kullanıslı bir hâle gelecegini düsündük.
Özet (Çeviri)
This dissertation is prepared on Mamluk-Kipchak translation of Ziyaü-l-Maneviyye ale'l-Mukaddimeti'l-Gazneviyye, which was made beneath the line of the original text in Arabic. The aforementioned work is known as Kitab fi'l-fıkh among scholars, and also in library records. This book is about fiqh that examines ritual forms based on Hanafi school of thought. This work consists of four chapters. The first chapter is an introduction that gives overview of the book and its author, linguistic features, other studies made on it, and some other works prepared on Mamluk-Kipchak language. The transcription of the original text in 266 pages is furnished in the second chapter. Moreover, long sentences are divided in small sentences with the help of punctuation marks in order to make it more understandable and easy to read. And also, the Arabic text that was not translated at all in the original text whether it was a verse in the Quran or special prayer is kept in original and transcribed as it is in Arabic. Words or compound words in the original text are explained in the index. The facsimile version of the original text is provided in the last chapter. Thus, it will make the work more useful and create enriched material for the history of Turkish dictation.